| 99NYC a întrebat:

Mi-am tamponat aseara masina si vreau sa ma duc sa declar la politie. Am intrat pe un drum acoperit de gheata fara sa imi dau seama si cand am vrut sa virez nu am mai putut, intrand direct intr-un copac. Mi-am indoit destul de bine masca si capota. Daca ma duc ai declar asta este posibila sa mi se ia permisul sau sa ma aleg cu vreo amenda? Nimeni si nimic nu a patit ceva, in afara de masina mea si copacul putin julit big grin

Răspuns Câştigător
| fighter391s a răspuns:

Fiindca nu a fost ranit nimeni, si doar tu cu copacul ati fost implicati in accident nu vei primi nici o amenda, decat daca copacul depune plangere.
Ar fi mai bine sa te duci si sa declari la politie ce s-a intamplat.

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nui nevoie sa declari doar sa mergi acasa si sa iti faci abonament la transport in comun pana o repari.

| WaterDrop a răspuns:

Nu stiu daca va da bine in cazierul tau "Inculpatii Gheata si Soferul, au ranit intentionat victima, rupandu`i scoarta in patru locuri si apoi au fugit de la locul crimei". Mai bine nu te duci, va fi secretul nostru.

| Iunix a răspuns:

Ai poze? O filmare? Era pe acolo vreo cameră de supraveghere? Ai vreo dovadă?
De unde ştiu eu că nu ai lovit pe cineva?
Trebuia să chemi poliția atunci la fața locului.

Sunt întrebări din experiență şi am avut noroc că nu am rămas fără permis.

Să explic.
Prin septembrie mi-am luat o maşină pe benzină, eu făcând şcoala pe diesel. Am ieşit din curte pentru prima dată cu ea şi la revenire nu am nimerit poarta. Am vrut să dau cu spatele. Deci... plecare de pe loc din rampă, cu spatele, cu o maşină pe benzină, motor 1.4, 60 cp.

Din mai multe încercări eşuate, şi opriri ale motorului, se opreşte motoru, apăs repede frână, supriză, frâna blocată, maşina a alunecat 1m la vale, uşor, direct în stâlpu cardului.
S-a îndoit pitin bara de plastic din față, atât!
Nu am găsit poliția la sediu, erau plecați, m-am dus ca prostu după dovadă peste 2 zile.

Ăla mă ia direct cu " Râmâi fără permis 30 de zile "
Şi eu aveam şi poze clare de la momentu " accidentului ".

Aşa că ai grijă, dar zici că la tine e mai gravă lovitura

| 99NYC explică:

Am mers si am declarat. Am scris o mica declaratie, si m-am ales cu un avertisment pentru neadaptarea vitezei la conditile de vreme. Am primit autorizatia de reparatie, autorizatia fiind valabila 30 de zile. Daca vi se intampla, ori mergeti si o reparati la un...prieten (cineva care nu va cere autorizatie de reparatie), ori mergeti si declarati! Daca mergeti sa declarati IN RUPTUL CAPULUI sa nu spuneti ca s-a inatmplat incidentul de mai mult de 24 de ore ca va ia permisul pe loc.