| anonim_4396 a întrebat:

Este cineva pe aici care si-a pierdut recent buletinul? Daca s-a aflat cineva in aceasta situatie as vrea sa stiu daca a platit vreo amenda

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 97/2005, republicată în 2011, citez:
"ART.23.1) Titularii actelor de identitate, precum şi autoritãţile publice prevãzute la art. 22 sunt obligaţi sã ia mãsuri pentru a evita deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul acestora.
(2) Furtul actului de identitate trebuie reclamat de cãtre persoanele fizice şi autoritãţile publice menţionate în alin. (1) la unitatea de poliţie pe raza cãreia s-a produs, în termen de 24 de ore de la constatare, iar pierderea sau distrugerea documentului, la serviciul public comunitar de evidenţã a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţã.
ART.43.Constituie contravenţii şi se sancţioneazã dupã cum urmeazã:
a)nerespectarea dispoziţiilor art. 16 alin. (1), art. 23 alin. (1), art. 24 şi art. 38 alin. (4), cu amendã de la 25 lei la 50 lei;"
Rezulta ca trebuie sa anunti pierderea la SPCLEP si poti fi amendata de la 25 lei la 50 lei, desi nu este obligatoriu sa te amendeze daca anunti la timp, poate sa-ti dea si un avertisment. Numai bine!

| Swiftt a răspuns:

Nu a platit nici o amenda. A zis la politie si l-a anulat si si-a facut alt buletin.