| flori_8244 a întrebat:

Mi-am pierdut buletinul si as vrea sa va rog (in special pe cei din Ploiesti) sa imi spuneti cum ar trebui sa procedez.Cat este amenda daca il declar pierdut, ce acte am nevoie?

Răspuns Câştigător
| myckey a răspuns:

Mai bine il declari furat si scapi de amenda ...trebuie sa te duci cu certificatul de nastere, actul casei si o persoana care este trecuta in contractul de vanzare cumparare al casei...si cred ca trebuie sa cumperi de la posta un timbru de 1ron. Dar cel mai ok ar fi sa dai un tel la sectia de politie de care apartii si sa i intrebi exact ce acte iti trebuiesc si care e programul de depunere a actelor.Bafta multa

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-am pierdut de curand si eu, legea este aceeasi peste tot, amenda 80 roni, dar am spus ca l-am pierdut si au fost dragute nu mi-au luat amenda, mergi la cca de politie, vezi intai ce program au, ca o zi este pentru inmanare buletin alta zi pentru depunere acte, Contractul de casa original si copie, alte acte prin care sa dovedesti ca esti tu eventual un pasaport un titlu de proprietate, contravaloarea buletinului 7 roni si in ca 4 roni, sper ca n-am uitat nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il declara furat, o pune sa declare in ce masina sau magazin, in ce conditii, cine mai era pe acolo, etc.

| ionika_5002 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la politie, amenda e cam de 80 roni, si ca sa scapi de amende declaral furat

| doru58 a răspuns:

Ai nevoie de actul casei, copie si original, certificat nastere, copie si original, taxa de 4 lei(pierdere c. i.) taxa de 10 lei si un timbru fiscal de 1 leu, cerere tip.