| Demeister a întrebat:

Este legal să ai acasă un atelier în care confecționezi cuțite,topoare,furci, macete şi briceaguri?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, un asemenea atelier (de forja) nu prea "incape" in casa, eventual intr-o alta incapere din curte, amenajat corespunzator.
In al doilea rand, nu-ti recomand sa faci asemenea scule, daca nu cunosti prima regula.
In al treilea rand, daca totusi reusesti sa confectionez cateva asemenea obiecte, verifica-le calitativ si functional si inchide-le de la accesul altor persoane, in special ai copiilor.
Se poate vorbi de ilegalitate daca vinzi obiectele facute de tine, fara a avea autorizatie.

7 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Da, poti sa confectionezi ce vrei de uz casnic dar nu sa comercializezi fara forma legala. Adica daca nu esti patron.

| Radu284 a răspuns:

Nu, se face puscarie pentru asta. Ca si pentru pescuitul sub 18 ani.

| Piticotu_Raul_2001 a răspuns:

Poti sa le confectionezi dar sa iti faci si un magaazin poti sa iti deschizi o firma

| Kristien69zCazzo1Metru a răspuns:

Dar de si

| Lucian_Luci_1992_v6H9 a răspuns:

Da, dar este ilegal sa le vinzi. Sa le feci pentru tine este legal dar nu ai voie sa le vinzi fara aitorizatie.

| Demeister explică (pentru Lucian_Luci_1992_v6H9):

Dar dacă vrei doar să le faci atunci nu-ți trebuie autorizație?

| Lucian_Luci_1992_v6H9 a răspuns:

Da vrei doar sa le faci, o poti face fara nici o grija. Dar daca vrei sa le vinzi ai nevoie de autorizatie.