| Anonimatus1235437 a întrebat:

Este legal sa ii trimiti unui prieten cu dosar penal, un email in care sa ii spui "nu te panica, politia nu are inregistarea originala, nu te pot condamna", daca tu nu esti avocat? Ce pedeapsa poti primi in conditiile in care omul este inca liber?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta nu este infractiune, asa ca nu poti fi condamnat, bineinteles daca nu l-ai ajutat la savarsirea infractiunii.

| Anonimatus1235437 explică (pentru Ioandelasal):

Nici daca iai spus cum sa raspunda la intrebarile judecatorului?

Am vrut sa caut singur situatia in Romania, dar am gasit situatia in SUA. Era vorba despre "legal information vs legal advice". Si spunea ca daca nu esti avocat nu ai voie sa ii spui cuiva ce sa ii spuna judecatorului pentru ca se considera "legal advice"

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimatus1235437):

Atunci ar putea fi infractiunea de favorizare a infractorului, pentru ca l-ai ajutat. Conform Codului penal, citez:
"ART.269. Favorizarea făptuitorului
  (1) Ajutorul dat făptuitorului în scopul împiedicării sau îngreunării  cercetărilor într-o cauză penală, tragerii la răspundere penală, executării unei pedepse sau măsuri privative de libertate se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Pedeapsa aplicată favorizatorului nu poate fi mai mare decât pedeapsa prevăzută de lege pentru fapta săvârşită de autor.
(3) Favorizarea săvârşită de un membru de familie nu se pedepseşte."

| Anonimatus1235437 explică (pentru Ioandelasal):

Nu i-am spus sa minta. I-am spus doar care ar putea fi strategia lui de aparare impotriva acuzatiilor. Asta nu e libertate de exprimare? Exprimarea unei opinii?

| Anonimatus1235437 explică (pentru Ioandelasal):

Plus ca denumirea articolului 269 este "favorizarea faptuitorului". Daca eu nu am de unde sa stiu daca a facut infractiunea sau nu atunci pentru mine el nu este "faptuitor". Deci nu ma incadrez.

| Anonimatus1235437 explică (pentru Anonimatus1235437):

Si in email mai si precizez ca eu cred ca e nevinovat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimatus1235437):

Din ce-ai scris rezulta foarte clar ca stiai de infractiune si l-ai ajutat indicand ce sa spuna.

| Anonimatus1235437 explică (pentru Ioandelasal):

Nu, el a fost filmat spunand ceva. Videoul a fost scos din context, el a sters videoul dar alti au apucat sa il descarce inainte de asta. Eu i-am spus "videoul nu e original, stai linistit. mergi pe ideea cu avocatul tau." Nu am avut nicio legatura cu infractiunea pentru care este acuzat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimatus1235437):

Atunci este valabil primul meu raspuns. Te-ai cam contrazis in precizari cu intrebarea.