| conrob a întrebat:

Daca te prinde politia in bar ca bei dupa ce termini orele are vreo treaba cu tine? iar daca esti in timpul orelor si te duci sa bei iti va face dosar penal? daca ai dosar penal nu mai poti da la politie? puteti sa-mi raspundeti la aceste 3 itnrebari? Va rog!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti major nu are treaba direct dar poate anunta scoala, daca esti elev.
Daca esti minor are treaba cu cel care te-a servit, fapta constituie contraventie si va fi amendat si poate sa comunice scolii.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru conrob):

Politia are treaba daca nu respecti prevederi legale.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru conrob):

N-am de unde sti ce o sa faca scoala, poate sa nu-ti scada media la purtare.

| darrio2007 a răspuns:

Daca esti in timpul orelor inseamna ca chiulesti si vor anunta scoala. Daca nu ai 18 ani nu ai voie in bar.Indiferent de ora la care esti gasit.In plus, legal, barmanul nu are voie sa te serveasca cu alcool.Nu-ti face dosar penal dar poti primi o amenda acasa pe care trebuie sa o plateasca parintii. Daca tatalui tau ii place sa plateasca asa ceva e problema lui.