| eusuntdaniel a întrebat:

Este nevoie de PFA pentru persoane care fac trading?
Cum platesc traderii taxe?

Din cate am citit nu e nevoie de PFA, iar taxa pe profit e cel de 10%.

Ce pasi ar trebui sa fac ca activitatea mea de trader sa fie in acord cu legislatia actuala?

Momentan fac doar paper trading si imi merge destul de bine... in viitor as dori sa ma ocup de asta exclusiv.

Multumesc anticipat!

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Declaratia unica la anaf.
in functie de venituri platesti impozitul de 10% la care se adauga daca e cazul CAS si CASS raportat la 12 salarii minime sau la 24 salarii minime daca depasesti aceste praguri anual.