| NumeUtilizator1 a întrebat:

Este normal sa primesc amenda 1000 de lei deoarece am intrat într-un teren de fotbal a unei școli doar sa stăm fara sa jucam fotbal sau facem deranj?(poveste de la un coleg de școală mai mic care are 13 ani)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorul sub 14 ani nu poate fi sanctionat contraventional, conform art.11, alin.(2) din OG nr.2/2001, citez:
"ART. 11.
(2) Minorul sub 14 ani nu răspunde contravenţional."
Daca a fost amendat parintii pot face plangere contraventionala si amenda va fi anulata.
Pot fi amendati doar minorii peste 14 ani, limitele minima si maxima ale amenzii reducandu-se la jumatate si majorii.
Cat primeste amenda se poate sa fie asa mare, desi ar fi fost normal doar un avertisment, daca nu faceati nimic, nici macar galagie, nu fumati, etc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 13 ani nu prea poate sa primeasca amenda.

| ReddY25 a răspuns:

Nu suna normal deloc