| HatzzzJhonule a întrebat:

Este posibil sa faci buletinul de 14 ani, pe ce data poti sa il faci?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident. Du-te și ți-l face.

| StrongHeart a răspuns:

Du-te la evidenta populatiei in orasul tau si intreaba acolo, iti va da toate detaliile.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Redau de pe pagina politiei: "În termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani, minorul, însoțit de reprezentantul său legal, are obligația de a solicita punerea în legalitate cu un act de identitate la serviciul public comunitar de evidentă a persoanelor la care este arondat cu domiciliul sau cu reședința.

Documente necesare

cererea pentru eliberarea actului de identitate,

actul de identitate al unuia dintre părinți sau al reprezentantului legal,

certificatul de naştere al minorului, original şi copie,

certificatul de căsătorie al părinților sau, după caz hotărârea judecătorească definitivă și irevocabilă prin care se stabilește căruia dintre părinți îi este încredințat minorul, dacă părinții sunt divorțați, original și copie,

documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu, original și copie,

chitanţa reprezentând contravaloarea cărții de identitate."

| Yuoia a răspuns:

Nu stiu la ce te referi. Dar serviciul de Evidenta populatiei si-a reluat activitatea.