| lucian820 a întrebat:

Este posibil si legal sa cari o arma de foc in scop de autoaparare in Romania? Daca da, cum daca esti un simplu cetatean?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil, avand in vedere prevederile L.295/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, fapta ar fi infractiunea de nerespectare a regimului armelor şi al muniţiilor.
De altfel permis de portarma letala pot obtine doar anumite categorii de persoane, citez:
„ART.13.Categoriile de persoane fizice care pot fi autorizate să procure arme letale
(1) Persoanele fizice de cetăţenie română cu domiciliul sau reşedinţa în România, care îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 14 alin. (1), pot fi autorizate, la cerere, să procure arme letale.
(2) Armele de apărare şi pază pot fi procurate numai de către următoarele categorii de persoane:
a) demnitarii, magistraţii, diplomaţii, militarii şi poliţiştii, pe perioada cât sunt în activitate şi după încetarea activităţii, pensionare, trecerea în rezervă sau retragere, după caz, cu excepţia situaţiei în care aceştia şi-au pierdut calitatea din motive imputabile lor;
b) persoanele prevăzute de lege, care îndeplinesc o funcţie ce implică exerciţiul autorităţii publice, pe perioada în care au această calitate, cu excepţia personalului de pază din cadrul societăţilor specializate de pază;
c) persoanele incluse în programe de protecţie a martorilor, pe perioada în care au această calitate.
(3) Vânătorii pot procura arme de vânătoare, precum şi arme de tir, numai din categoria armelor lungi.
(4) Sportivii de tir categoria I, membrii loturilor naţionale sau olimpice, antrenorii şi instructorii în poligonul de tragere pot procura pe perioada cât sunt în activitate numai arme de tir, cu excepţia situaţiei în care aceştia şi-au pierdut calitatea din motive imputabile lor.
(5) Colecţionarii de arme pot procura, în condiţiile stabilite în normele metodologice de aplicare a prezentei legi:
a) arme de colecţie, cu excepţia celor prevăzute în categoria A pct. 1-5 şi pct. 8-11 din anexă, precum şi a celor prevăzute în categoria B pct. 1 din anexă şi proiectate după anul 1945;
b) arme comemorative, cu excepţia celor prevăzute în categoria A pct. 1-5 şi pct. 8-11 din anexă."

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Nu este posibil.

Răspuns utilizator avertizat
| Sistemulxxl a răspuns:

Ca simplu cetatean, nu.

| prettymia a răspuns:

Ai nevoie de permis port armă.