| asperger3 a întrebat:

Este vreo lege adoptata chiar si in secret de Pralament referitoare la educatia sexuala? Citeam zilele trecute pe net(nu mai stiu unde) ca s-ar fi asoptat in secret o astfel de lege si fara accordul parintilor faci inchisoare

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Au fost discutii dar inca nu s-a adoptat o asemenea lege.
Si nici o lege nu se adopta in secret, toate legile se aproba in Parlament, proiectele de lege si discutiile se publica pe site-ul fiecarei camere si dupa promulgarea de catre Presedinte legea se publica in Monitorul Oficial.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista nici o lege secreta. Orice lege aprobata, se face imediat publica si intra in vigoare, dar la ceea ce te referi tu, inca nu a fost aprobat nimic.
Pana la 18 ani esti protejat de lege si de parintii tai, ca tutori legali, care au dreptul sa ia decizii pentru tine.
Cat priveste educatia sexuala, se face acasa de catre parinti si la scoala, in clasa a VII-a la ora de anatomie si mai tarziu la liceu, la orele de biologie/ anatomie sau la dirigentie.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca tu le-ai amestecat, fiind interesat de fapt de sex si acordul parintilor, nu de educatie sexuala.

Uite aici legile:
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen
https://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-199-cpen
Si mai multe legi privind sexul in subsolul acestor legi.

| doctorandus a răspuns:

Alba a ramas mult in urma cu Codul Penal, ala nu mai e valabil de ani de zile.

| asperger3 explică (pentru doctorandus):

E valabil pentru infractiunile comise acum cativa ani si sunt judecate acum

| doctorandus a răspuns (pentru asperger3):

Nu in mod automat: se aplica legea penala mai favorabila inculpatului.

| minrest a răspuns:

Nici o lege nu poate fi adoptata in secret, pentru ca o lege intra in vigoare dupa ce e publicata in Monitorul Oficial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate adopta în secret o lege, întrucat dezbaterile din parlament sunt live pe site-ul instituției și se publică în Monitorul Oficial. Am auzit că ar fi o propunere.

| Avaricum a răspuns:

Era frumos daca citai sursa