| anonim_4396 a întrebat:

Eu am semnat un contract la locul de munca si vad ca sefu meu face mari figuri. Spune ca am o saptamana in care daca nu evoluez nu stie daca raman. Eu vreau sa raman 1 luna si sa plec.

Am voie sa plec in ce luna vreau eu de acolo?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca in contractul individual de munca ai prevazuta perioada de proba si cat anume.
Daca ai prevazuta o perioada de proba poti pleca oricand prin demisie, cu o simpla notificare, nici macar nu-i nevoie s-o motivezi.
Daca n-ai prevazuta perioada de proba atunci trebuie sa-ti dai demisia si sa lucrezi perioada de preaviz, daca angajatorul o cere, el poate sa renunte la perioada de preaviz.
Conform Codului muncii, republicat în 2011, citez:
"ART.31. (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcţiile de execuţie şi de cel mult 120 de zile calendaristice pentru funcţiile de conducere.
(2)Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3)Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia.
ART.81.Demisia
  (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
  (2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
  (3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
  (4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
  (5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
  (6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
  (7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
  (8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă."
Daca pleci fara demisie si nu respecti perioada de preaviz atunci CIM poate fi desfacut pe motiv disciplinar, respectiv pentru absente nemotivate.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din momentul in care iti dai demisia, ai obligatia sa mai ramai doar perioada de preaviz stabilita in contract. De asemenea, daca el te da afara, este obligat sa iti ofere aceeasi perioada platita de preaviz.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Răspunsul la întrebarea ta se află în contractul dintre tine și angajator.
Aruncă un ochi și aici: http://legislatiamuncii.manager.ro/......rilor.html

Succes!

| francut a răspuns:

Tu, te-ai dus sa stai degeaba? El are nevoie de cineva care sa munceasca. Nu el e cel e face figuri. Poti sa pleci si azi daca nu vrei sa muncesti. Nu mai incurca omul.