| 怕序 a întrebat:

Eu implinesc 18 ani pe 16 noiembrie 2015 si aș vrea sa stiu daca schimb buletinul inainte cu 180 de zile sau mai putin si as vrea sa stiu daca pot sa trec granita fara pasaport? va rog frumos lasati raspuns dau funda promit

Răspuns Câştigător
| Alelulu a răspuns:

Buletinul il poti schimba cu maxim 6 luni inainte de data expirarii... pentru a trece granita nu ti trebuie neaparat pasaportul ci doar buletinul depinde incotro vrei sa mergi ( daca in cadrul uniunii europene nu ai nevoie de pasaport), insa nu poti iesi singur din tara daca nu ai 18 ani, pentru ca esti minor si ai nevoie de procura happy

| 怕序 explică (pentru Alelulu):

Multumesc pentru raspuns si cumva ce acte trebuiesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti preschimba cartea de identitate cu cel mult 180 de zile inainte de expirarea valabilitatii CI actuale.
Cu CI poti circula in orice tara din UE si alte cateva tari din Europa, pentru restul ai nevoie de pasaport.
Pentru a iesi din Romania, inainte de majorat, ai nevoie si de declaratia notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica un insotitor major.

| BJK1903 a răspuns:

Da poti, doar in Uniunea Europeana poti sa treci granita fara pasaport, doar cu buletinul.Dar sa nu expire atunci cand vrei sa pleci.

| Alin2010nnn a răspuns:

Poti trece granita cu buletinul doar in u.e. si Serbia