| CM_Märïüš_1999 a întrebat:

Salut, eu daca am buletinul de 18 ani facut si implinesc ani peste cateva zile pot sa trec granita fara sa am anii impliniti?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minor fiind, indiferent ca ai primul sau al doilea act de identitate, poti pleca in strainatate doar insotit de ambii parinti.
Daca nu esti insotit de ambii parinti trebuie sa ai declaratia notariala data de ambii parinti si insotitor major. Daca mergi cu un parinte ai nevoie de declaratia notariala a celuilalt parinte.
Doar dupa ce ai implinit 18 ani poti pleca singur in strainatate.