| neanicu a întrebat:

Eu personal as fi de acord cu pedeapsa capitala. voi?

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, din multe motive, intre care principal este dreptul la viata.

regis
| regis a răspuns:

Nu si nu sunt deloc ipocrit. Inchisoarea pe viata este o pedeapsa la fel de aspra iar eventualele erori pot fi intr-o mica masura reparate, chiar daca omului nu ii poti restitui timpul pierdut. Practica a consemnat foarte multe cazuri de condamnare a unor nevinovati si acesta este pentru mine un motiv suficient pentru a nu fi de acord cu pedeapsa capitala.

| Hombre a răspuns:

Impotriva. Pot fi erori in apreciere, si apoi cine poate sa hotarasca doar un singur om, judecatorul? Prea mult pentru el. Judecatorilor Americani le este mai usor pentru ca jurati hotarasc vinovatia.

mira
| mira a răspuns:

Nu, fiindca erorile din justitie n-ar mai pute fi corectate.De altfel, este si un procedeu barbar.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Eu nu. Sa traiasca, sa munceasca in folosul societatii pana la sfarsitul vietii.

Abh
| Abh a răspuns:

Off with their heads!

Abh
| Abh a răspuns:

Nu mai fiti ipocriti, daca v-ar viola si ucide mama nu cred ca ati mai vrea sa traiasca muncind in folosul comunitatii.

| Razvan a răspuns:

Nu cred ca va fi aprobata vreodata pedeasa capitala. Poate numai atunci cand se vor suprapopula inchisorile.Si asta destul de curandthinking

| LuS[z] a răspuns:

Sincer nu. Mi se pare o masura prea drastica.Consider ca oricine are dreptul la o a doua sansa si cine suntem noi ca sa-i luam viata unui om? Dumnezeu?

| ary a răspuns:

As fi de acord cu pedeapsa capitala in unele cazuri cum ar fi crimele in serie sau violurile asupra copiilor. Acesti indivizi n-au sentimente si nu-l slujesc pe Dumnezeu.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Nu aş fi de acord... în primul rând daca ar fi vorba de un criminal atunci noi proactic i'am usura viaţa cu pedeapsa capitala... în loc să stea şi să sufere în închisoare noi i'am da bilet în "Hawai". Şi mai este posibilitatea să fie acuzată persoana greşită şi ce faci dom'le când afli că ai trimis pe lumea cealalta un om nevinovat?

| Baiaaanca a răspuns:

Never !

| sy46 a răspuns:

Nu.Greseala ta o platesti tu, nu familia ta.

| Deeza a răspuns:

Eu sunt de acord cu faptul ca esti foarte sadic. Nu oamenii au dreptul de a pedepsi pe cineva prin moarte, ci numai Dumnezeuhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Dar sa moara de munca silnica. Sa nu moara de injectie sau streang, fiindca nu mai ai nici-o satisfactie si, se duce dracu' toata distractia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Absolut.
Ar fi cel mai bun lucru pentru criminali si talhari.
Numai cine nu judeca poate afirma ca asemenea monstrii merita sa traiasca.

| georgiana_5779 a răspuns:

J eu

| ҡđų' a răspuns:

Uneori si eu as vrea sa fie acordata dar daca ne gandim mai bine ne dam seama ca doar Dumnezeu are dreptul sa ne ia viata
suntem oameni si nu avem dreptul de a lua viata semenilor nostri

oricat de ingrozitoare ni se poate parea fapta cuiva nu cred ca avem dreptul sa il judecam
lipsirea de libertate e de ajuns pentru ca e si ea ingrozitoare

| bug94 a răspuns:

Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte

| tikun26 a răspuns:

Nu categoric!