| Mămăligă59 a întrebat:

Sunteti de acord cu pedeapsa capitala?
de ce? de ce nu?
va rog sa nu-mi mutati intrebarea la alta categorie pentru ca vreau sa aud (de fapt sa citesc) pareri si din partea ateior si a crestinilor. happy

29 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Noi nu avem dreptul sa decidem daca cineva sa moara sau nu, pentru ca nu cunoastem o situatie din toate punctele de vedere si nici inima.

| mODIN a răspuns:

Sunt de acord deoarece ucigasii, violatorii, pedofilii etc, nu merita sa traiasca cu oamenii nevinovati.Adica si daca sta in inchisoare, pana la urma cineva plateste pentru incalzirea, apa si mancarea care o consuma.Ar fi mai bine sa scapam de genul asta de oameni si gata. Daca au facut ceva si mai grav, ar trebui si torturati inainte de moarte, ca sa fie corect.

| Ađřıαηηα a răspuns:

De multe ori mi-am pus intrebarea asta. Oscilez intre Da si Nu. Ar fii o solutie insa depinde si de gravitatea problemei insa exista multe riscuri. In ziua de azi nu se stie cu certitudine daca o persoana condamnata este cu adevarat un criminal. Nu poti fii sigur de nimic desi pedeapsa capitala i-ar astampara pe raufacatori.

| Mădă0611 a răspuns:

Da. Desi e posibil ca acei bolnavi psihic sa fi fost victime si astfel sa fi ajuns asa, nu vad de ce am risca sa avem o societate plina de alte astfel de victime care la randul lor o sa faca alte victime si tot asa. Sunt de acord pentru pedofili, violatori, proxeneti si criminali.
Ocolesc cam tot ce tine de pedofilie/proxenetism, dar tot vedeam pe pro tv un film si culmea, tot de la o anumita scena il prindeam, cand se arunca o fata de pe o stanca. Am cautat pe net si era filmul Trade (2007), am ramas "straight face", oamenii de genul ar trebui omorati fara a fi lasati sa scoata un cuvant. Daca ma gandesc bine, si cei din industria porno merita asta.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pare 'frumos' ce zici. Dar cum se rezolva problema abuzurilor?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu sunt de acord, dar ceea ce a facut pustiul de 21 de ani a fost ca o aroganta si ar trebui sa primeasca o pedeapsa pe care sa n-o uite toata viata cum ar fi inchisoare pe viata sau un membru amputat

| sublime89 a răspuns:

Eu sunt indecis inca in legatura cu ea. E asa o mare dezbatere tocmai pentru faptul ca ambele variante au partile lor bune si rele. Inclin totusi mai mult sa fiu impotriva ei pentru ca nu stiu daca moartea e chiar o pedeapsa in unele cazuri. Sau cel putin nu pedeapsa potrivita.

| oprescudorin11 a răspuns:

Si eu m-am intrebat! Adevarat este ca v i a t a ti-o da Dumnezeu. Tot El are dreptul sa ti-o ia! Nu avem dreptul sa judecam.Adevarat este si ca un criminal, lasandu-l in viata, inchis, daca nu gresim, ca se intamplasi astea, deci acel criminal sufera mai mult traind de cand murind in 1000secunde, sa zicem.Dar apar cazuri in care un 'aparent criminal, nu este nici pe departe vinovat! Deci eu sunt contra pedepsei, de orice fel, caci aia o da Dumnezeu! Nici nu stii cat sufera criminalii, infractorii. Aia normali la cap.Citeste 'Crima si Pedeapsa " de Dostoievskii!

| Mămăligă59 explică (pentru oprescudorin11):

Asta ziceam si eu pana in seara asta
"Cine va lovi pe altul cu o lovitură de moarte să fie pedepsit cu moartea."-exodul 21:12

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Mămăligă59):

Mai trist: moartea sufletului, caci de moartea fizica nu scapa nimenea!

| sabin89 a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Deci eu sunt contra pedepsei, de orice fel"- Cum de orice fel? Adica si cu o pedeapsa cu amenda, cu un an de inchisoare sau de cinci?

| Lizzu a răspuns:

As spune Nu.
Daca ar fi vorba de cineva apropiat, as spune Da pentru criminal.

Ma uitam cum in unele tari, doar pentru un trafic de droguri sau pentru ceva furat, esti condamnat la moarte.

La noi, in Romania, pentru 3 oameni omorati nu platesti pedeapsa sau pentru omor cu premeditare primesti 20 de ani...
Pentru ca violezi, lovesti si ucizi cu bestialitate si brutalitate animalica o fata de 10 ani, iei in jur de 21 de ani.
Ce pedepse sunt astea? vreau si eu sa stiu!

Nu implic religia aici, sau pe vreun dumnezeu de vreun fel.Nu are treaba dzeu cu ce se intampla.
E doar parerea mea in afara religiei.

-Ca DA.
Pentru orori in asa hal,pentru animale numite oameni,pedeapsa cu moartea e singura care ar spala Pamantul de gunoaie.
E singura care ar elimina niste oameni handicapati mintal,indraciti, inraiti, infometati dupa suferinta, pentru ca odata ce au nevoie sa faca asta si o data ce ajung sa faca asa ceva, acest fapt nu spune despre ei decat ca sunt scarbiti de ei insisi si ca nu au nici o treaba cu viata intre oameni si cu planeta pe care au cazut.

| sabin89 a răspuns (pentru Lizzu):

"oameni handicapati mintal, indraciti, inraiti, infometati dupa suferinta" - mi se par cam radicali termenii astia. Daca sunt handicapati mintal, pot fi tratati. Indraciti nu stiu ce inseamna. Ai mai spus ca pedeapsa cu moartea "ar spala pamantul de gunoaie". Cred ca nu trebuie judecat in pripa, sau la nervi. Ci incercat de aflat ce anume a stat in spatele acelei crime abominabile. Buni psihologi ar putea gasi cai de remediere a starii individului in cauza. Poate a fost abuzat la randul lui, in copilarie sau mai tarziu. Sau poate a suferit cine stie ce accidente. Nu stiu, pot fi multe cause. Numai un bun specialist poate sa-si dea seama si sa propuna cai de rezolvare. Si ce lucru bun ar fi daca acel individ ar putea fi redat societatii! Iar in caz ca nu poate fi tratat nicicum, poate fi ingradit (intr-o inchisoare) si lasat sa-si traiasca si el viata, intre anumite limite. Zic si eu.

| Lizzu a răspuns (pentru sabin89):

Da,recunosc.
Subiectul m-a infuriat la maxim si mai ales faptele ingrozitoare auzite.
Imaginatia mi-a luat-o razna cand m-am gandit la modul cum ucid, crud si fara mila.Si faptul ca nu au absolut nici un regret dupa,ma face sa ma infurii si mai rau.

--Sabin, nu exista remediere in asemenea cazuri oricat de bun psiholog ar fi cineva.
Ei recidiveaza. Bolile psihice grave nu au remediu. O data ce ajung in faza de a ucide o persoana,inseamna ca ceva e dereglat fara intoarcere.

Iar in cazul in care individul actioneaza astfel din cauza ca in trecutul sau, in copilarie a trecut la randul lui prin suferinte, acea persoana are urme adanci in suflet si minte.
-Daca e stapanit de ura, el nu va inceta asa usor sa ucida doar pentru ca un psiholog incearca sa-l aduca pe calea cea buna.

Imi pare rau pentru ei si incerc sa le inteleg functionalitatea mintii, nu ma crede o persoana fara inima.
Doar ca nu TREBUIE sa sufere oameni nevinovati din cauza ca ei au suferit in trecutul lor.
Daca eu am suferit si sufar din "n" motive, asta inseamna ca de maine trebuie sa ma apuc cu orice pret sa ucid oameni pentru ca eu sufar si trebuie sa sufere si ei si cei apropiati lor?

Nu stiu ce solutie ar fi cea ideala in cazul lor.
Dar pune-te in locul rudelor celor ucisi...cum ai fi? ce ai gandi? cred ca ti-ar disparea total din minte faptul ca din "n" motive triste din trecutul lor, ei au ajuns sa ucida o fiinta la care tii.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sabin89):

Esti judecator? Tu cum esti?
Esti specialist? In ce?
Cred ca romanii procedau mai bine! Au inventat 'decimarea!'.E prea multa lume inutila. Mai trebuie rarit din noi! Cand se incepe decimarea ce te faci daca cazi si tu?

| sabin89 a răspuns (pentru oprescudorin11):

As vrea eu sa fiu judecator, m-as umple de bani. Hai mai oprescu, de ce zici asa? Ce lgatura are cu ce-am zis eu? Eu am spus ca trebuie prudenta, sa nu judecam in pripa sau la nervi. Ce-i rau in asta?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru sabin89):

Orice judecata poate gresi, au fost multe cazuri care apoi nu le puteai indrepta!
Atunci sa nu mai existe judecata! Sa fie ucis pe loc orice Nastasi, becali...varani presupusi vinovati. Ce atata pierdere de vreme cu judecarea? Pai cu salariile la judecatori acoperi toate gaurile de la buget.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pe Stalin cine l-a omorat, cand el a ucis zeci de milioane de oameni nevinovati? De obicei, criminalii calificati nu pot fi prinsi, nici judecati, nici condamnati, deci.Si ne facem probleme de un amarat care s-a imbatat si si-a omorat soacra, sau nevasta? Hai sa rezolvam cu criminalii de profesie inainte de toate :sefi de state, dictatori, servicii secrete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Pentru ca nu repara fapta comisa, pentru ca incalca drepturile omului si pentru ca cele mai multe fapte criminale vin din probleme la bibi. Astea se pot trata, chiar cu mult inainte de a se comite o fapta oribila.
Astea sunt principalele 3 motive pentru care nu sunt de acord.

| Mămăligă59 explică (pentru anonim_4396):

Eu cred ca daca pedeapsa cu moartea ar fi valabila si la noi in tara, criminalii s-ar gandi mai bine inainte sa comita crimele.
gandeste-te ca un criminal condamat pe viata, evadeaza, si ajunge sa violeze o femeie insarcinata in 8-9 luni dupa care o ucide...nu merita cainii astia- dar stai, ca jignesc bietii caini-... jigodiile astea, pedeapsa cu moartea? mie nu-mi pasa daca sunt bolnavi sau nu, gunoaiele astea nu merita sa triasca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mămăligă59):

Pai asta este problema si parerea ta. Numai bine!

| Ben00 a răspuns:

Da. Pentru infractiuni asupra oamenilor fara aparare. Pedofili, exploatare copii, talharire batrani. Si pentru capii gruparilor de crima organizata, proxenitism.

| Inferno a răspuns (pentru Ben00):

Eu as spune NU, "pentru ca Dumnezeu este sus si este singurul ce are dreptul sa judece. Ce drept avem noi, fiinte muritoare,sa judecam fara consimtamantul lui Dumnezeu. Suntem noi suficient de intelepti ca Dumnezeu? De ce sa pedepsim pe cineva,cand pedeapsa va veni ulterior din partea Lui DUmnezeu?"
Asa ar trebui sa gandesti,tu cel ce te pretinzi credincios. Sau poate uiti ca "viata aceasta este efemera,iar adevarata viata vine dupa",sau poate uiti ca "aceasta lume este doar de proba,este doar un test,iar rezultatul il vom primi dupa moarte"? Sau poate uiti ca trebuie sa ne iubim aproapele si sa intoarcem si celalalt obraz? Sau poate uiti ca ura este impotriva religiei crestine,pedeapsa umana asemeni,si pedepsirea dupa propria-ti lege asijderea?

Asa este cand esti ipocrit in subconstient, cand crezi doar in interiorul bisericii, dar imediat ce o parasesti aplici regula junglei urbane.
Esti numai iubire cand se vorbeste de ea, intorci obrazul teoretic cand vorbim de crestinism, dar...

| Mămăligă59 explică (pentru Inferno):

Puteai sa raspunzi cu un simplu da sau nu. citeste ce am scris mai sus...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Ben00):

Cine sunt judecatorii?

| Ben00 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Crezi ca-i lipsa de judecatori in tara asta?

| RaduMD a răspuns:

Este o intrebare dificila. In orice caz, ca si crestin, pot fi de acord sau pot sa nu fiu de acord cu pedeapsa capitala. Exista avantaje (mari!) ale ei, exista insa si dezavantaje si, mai ales, pericole atunci cand este permisa. Pericole legate in special de abuzuri, de folosirea justitiei ca mijloc de razbunare, de presiune, de lupta politica. Aceste abuzuri oricum au loc, numai ca atunci cand se aplica pedeapsa capitala consecintele sunt ireparabile.

Punand toate acestea in cumpana, eu mai degraba as vota pentru intericerea pedepsei capitale.

Convingerea mea e ca lucrurile merg prost, iar criminalii haladuiesc pe strazi nu fiindca nu se mai aplica pedeapsa capitala, ci fiindca nu se mai aplica legea existenta si fiindca politia si justitia nu-si fac treaba.

| Kabuto79 a răspuns:

Eu sunt satanist. Eu propun ca fiecare detinut sa-si plateasca chiria in puscarie... daca nu PA.

| DeCe a răspuns:

NU. Nimeni nu are dreptul sa decida cine trebuie sa moara si cine nu.