| greenmoon a întrebat:

Eu-s la primul buletin, si tata-i mort. Dupa nasterea mea, acesta s-a imbolnavit psihic si a vandut o garsoniera (era de fapt cabinet medical, si in folosinta!) fara ca mama mea, tutorele lui, sa aiba idee de povata. El era sub influenta surorii, care voia banii, si avand incredere in ea, a semnat. Ulterior, mama a aflat, si i-a dat in judecata pe cumparator si proprietar (tata), dovedind ca fentatul nu era in toate facultatile mintale, neavand cele necesare pentru a constientiza intamplarea si totusi, a pierdut. Era ilegal! Mentionez ca cei doi, parintii mei, nu au fost cununati, dar am numele tatalui.
As avea dreptul ca la 18 ani , cu un avocat bun, sa dau in judecata notarul si chiar cumparatorul, care nu au vrut sa ii accepte situatia, vazand chiar si asa vizibila problema si sa imi restitui locul? Sau vreun vag procent care sa sublinieze reusita dorintei mele? Era ilegal, nu?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus ai dreptul doar la jumatate (este vorba de rezerva succesorala) din suma de bani, cu care tatal tau a vandut garsoniera, ca singura mostenitoare a lui(daca nu a avut alti copii). Poti cere, impreuna cu mama ta(care spui ca iti este si tutore) deschiderea succesiunii (daca nu a trecut un an de la deces, acesta fiind termenul de acceptare a succesiunii).
Nu era ilegal ca tatal tau sa vanda garsoniera, bineinteles daca a fost in deplinatatea facultatilor mintale in momentul semnarii contractului de vanzare-cumparare. Din ce spui se pare ca judecatorul a considerat ca acesta a fost cazul si contractul nu putea fi anulat pentru lipsa discernamantului.
Numai bine!

| mgtow a răspuns:

E complicat sa rezolvi problema mai ales a castigat sora ei si a facut ceva manevre. Daca reusesti sa dai de un avocat bun s-ar putea sa-ti zica ca nu strica o mita pentru judecator ca sa-ti dea inapoi ceea ce era a tatalui tau.

| greenmoon explică (pentru mgtow):

Apai... marlanii se fac peste tot.

| janeD0oe a răspuns:

O sa ti se prescrie dreptul in declararea nulitatii relative a actului de vanzare-cumparare pana faci 18 ani daca nu s-a prescris deja. dupa cat drept stiu eu nu prea mai ai ce sa faci dupa atatia ani.

| raluk27 a răspuns:

Daca tatal a murit dupa 1 octombrie 2011, termenul de optiune succesorala este de 6 luni. De asemenea, rezerva succesorala nu mai este de 1/2, ci 1/8 (adica jumatate din cota legala de 1/4). Oricum nu inteleg de ce ar trebui dat in judecata notarul? Poate tatal tau a avut un moment de luciditate la semnarea actului. Depinde de boala psihica. Bine, asta e o imprejurare care trebuie dovedita. Sunt sigura ca daca era problema psihica era evidenta nici un notar nu ar fi perfectat actul.

| greenmoon explică (pentru raluk27):

Nu crezi ca exista notari care perfecteaza actul... PLATITI? Sunt curioasa.
Si numai lucid nu era in acele momente. In permanenta prezenta halucinatii si era foare vulnerabil, momente perfecte pentru o escrocherie perfecta de-a surorii lui. Avea agitatii psihomotorii la acea vreme. Oricum, s-a intamplat de mult timp aceasta si m-am resemnat privind si analizand mai bine raspunsurile primite...
Iar tatal meu a decedat pe 19 martie, in anul 2008. happy

| raluk27 a răspuns (pentru greenmoon):

Da, clientii platesc de regula onorariul pentru serviciile notarului, dar asta e altceva. Oricum te asigur ca nu isi risca nimeni profesia si libertatea pentru un rahat de act. Scz de expresie! Sa luam lucrurile altfel.Nu crezi ca e posibil ca sora tatalui tau sa fi obtinut (nu stiu prin ce mijloace) un certificat medico legal care sa ateste ca el este apt sa isi exprime in mod valabil consimtamantul?

| greenmoon explică (pentru raluk27):

Pai in instanta mama mea dovedise cu un certificat medico-legal ca este instabil psihic si nu are drept de semnatura, ea fiind tutorele lui, si puteau sa combata cele doua probe... Dar asta nu s-a intamplat. (nu s-a combatut absolut nimic) Si varianta poate fi posibila, nu stiu. Poate poate! Exista oare atata incorectitudine?

| dreamgirl94 a răspuns:

Ti-ar trebui o dovada medicala ca tatal tau suferea de afectiuni psihice atunci cand a semnat.chestie ce e complicata.eu zic sa o lasi balta pentru ca nu merita.nu uita ca traiesti in Romania si pentru bani oamenii sunt in stare sa omoare.

| YK a răspuns:

Daca mama ta deja a deschis o actiune in justitie, a epuizat toate caile de atat ordinare si extraordinare? In cazul Dvs. doriti sa probati incapacitatea tatalui de a inceia acte de instrainare sau doriti sa dovediti viciul de consimtamant la incheierea contractului de vanzare cumparare? Instanta nu va acorda niciodata altceva decat cereti. Cel mai bine este sa actionati acum, alaturi de mama Dvs, cand ve-ti implini 18 ani este posibil sa fie prea tarziu

| greenmoon explică (pentru YK):

S-au incheiat si descheiat multe proceduri, chiar si mai demult. In prezent, mama nu poseda cele necesare pentru o noua dezbatere (timp, neuroni, financiarisme extraordinare).
Ceea ce doream eu, era doar sa dovedesc daca se mai poate, la majorat, ca ce s-a intamplat era ilegal, deoarece el era incapabil de a semna un contract (avand probleme psihice) si cu totul influentat. Dar oricum, in propria-mi idee am fost de la inceput total nesigura de aceasta neputinta, si totusi c-o speranta; iar da, posibil sa fie prea tarziu...