| Bogdan_Virlan_1986 a întrebat:

Eu stau in Iasi si sunt cu domiciliul in BACAU.
pot inmatricula o masina cumparata second in IASI fara sa imi schimb domiciuliul?
merci!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"  ART. 13
  (1) Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."
Fata de aceste prevederi poti s-o inmatriculezi in Iasi, dar numai daca ai acolo resedinta (flotant), fara a fi nevoie sa-ti schimbi domiciliul.