lolita
| lolita a întrebat:

Eu sunt ortodoxa si iubitul meu este catolic. ne putem casatorii la biserica daca nici unul nu renunta la religia lui?

Răspuns Câştigător
| alexam a răspuns:

Eu sunt ortodoxa, si sotul meu catolic. Cununia am facut-o la Biserica Ortodoxa, dar din mai multe motive: el nu a confirmat la catolici, si ca sa fi trecut eu la catolici ar fi durat mult, pentru ca dupa cum cred ca ai observat preotul catolic cununa doar dupa mult timp in care se tot vede cu viitorii miri, si vorbeste cu ei, etc. etc. Cu toate acestea, el NU a renuntat la religia lui, si preotul nu ne-a cerut nimic de genul, spunand ca suntem tot crestini si Bisericile sunt surori... practic s-au despartit ca la un moment dat preotii nu se mai intelegeau intre ei... tongue Tot ce trebuie sa faceti e practic sa gasiti un preot acum... si sa stabiliti data.

18 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Fratele meu (ortodox) si sotia lui (catolica)a facut cununia la amandoua bisericile si nici unul din ei nu s-a convertit la religia celuilalt. In cazul meu si al sotului meu a fost la fel (sotul meu fiind catolic), dar biserica ortodoxa nu i-a cerut sotului meu sa se converteasca... Discutati cu preotii..., poate sunt unii mai intransigenti... Dar eu stiu ca se poate.

Bula
| Bula a răspuns:

La care biserica? Niciuna nu te cununa, doar daca celalalt ii preia religia!
Exista insa o solutie: apelati la un preot dintr-o religie mai admisiva: reformat, unitarian sau chiar la un rabin!

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Merita sa intrebati cate un preot de la fiecare cult.

lolita
| lolita explică:

Nu, nu am facut nunta, poza o am de la o prezentare de moda.

| DenissaDeea a răspuns:

Trebuie sa renuntati la o religie, ori la religia ta-ori la religia iubitului! din puctul meu de vedere oricare dintre religie ai alege e tot o credinta si un singur dumnezeu!
In general in cele mai multe cazuri femeia are rolul de a ceda in favoarea credintei ''iubitului/sotului''-barbatul in general doreste sa isi pastreaza religia din orgoliu nu renunta asa usor! chiar daca te vei da tu in religia lui, o poti pastra si religia ta(in fam.mea mama si tata sunt de religii diferite si isi respecta pe ambele religii chiar daca ea s-a dat in religia lui)mult succes...

| csintalan a răspuns:

...in calea iubiri nu sta niciodata apartenenta la religie,, adevarat?,, ...nu concepe ca o problema din start, eu zic iubitiva, ...caci un singur DUMNEZEU este,.

| hugin a răspuns:

Da dar depinde de preot. Eu sunt catolic sotia ortodoxa si castoria am facut-o la biserica ortodoxa pentru. ca mie nu-mi prea pasa de religie. Eu sunt genul de om care accepta toate religiile si nu cred ca Dumnezeu are religie.

tundenana
| tundenana a răspuns:

NU! ...acelasi caz si la noi... nu ne-a casatorit la biserica pana unul dintre noi nu am renuntat... eu am fost catolica si sotul meu ortodox ...eu am renuntat si m-am facut ortodox ca sa putem fi cununati la biserica... din pacate asta este...

| andi a răspuns:

Vad k in poza ai deja rokie de mireasa, ai facut-o deja?

| bunica a răspuns:

NU

| adelaadelina a răspuns:

Cred ca da faceti cununia la ambele biserice. dar de obicei femeia se converteste la religia sotului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa mine da dar la care biserica? Ai putea totusi sa te gindesti ca fiecare religie eca un fel de ramura care duce la acelasi trunchi.atentia ta trebuie sa se indrepte spre Dnz.nu spre caile care duc la El.Aiputea trece de partea lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia catolica este foate asemenatoare cu religia ortodoxa.Eu cred ca te va cununa ori un ortodox ori un catolic. Hristos a inviat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate, trebuie sa discuti cu preotul cu cel putin 3 saptamani inainte, asa a fost in cazul meu in 2002, nu cred ca s-a schimbat ceva! biserica ortodoxa si cea catolica sunt biserici surori! casa de piatra si sa ne tii la curent :-) cum ai procedat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Te poti casatori pentru ca atat biserica ortodoxa cat si cea catolica recunosc aceasta casatorie! ça marche!

| 9999999999 a răspuns:

Daca esti ortodoxa si iubitul catolic urmeaza bataile inimiii nu vreau sa iti dau un raspuns gresit dar dumnezeu exista in suflet nimeni nu stie care este adevarul... dar adevar exista atunci cand tu crezi in dumnezeu indiferent de religie iti spun asta pentru ca sint psiholog si am intalnit oameni care cred in dumnezeu cu adevarat si nu sint ortodocsi succes daca tu crezi in d-zeu

| Serban_George_Alin_1985 a răspuns:

Pentru toti desteptii inteligentii daca familia este mixta atentie doar catolic si ortodox nu trebuie sa treci la nici o religie se poate face casatorie mixta daca nu sitti nu mai comentati ca nestiutorii nu te obliga nimeni sa treci... puneti mana pe cartea de istorie si cititi de marea schisma 1054 poate o sa intelegeti...asa din auzite zice orice tantalau