| Mirela_Barret_1978 a întrebat:

Eu sant ortodoxa sotul catolic avem si un copil il botezam catolic ne putem cununa

6 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Va puteti cununa, desigur. Cu conditia ca unul dintre voi sa treaca la religia celuilalt.
Ambele Biserici, atat cea Catolica cat si cea Ortodoxa, isi recunosc reciproc taina cununiei, deci nu ai avea cum si de ce sa oficializezi de doua ori cununia. Va trebui sa alegeti!
Mai mult, in articolul 47 din Regulamentul de procedura al instantelor disciplinare si de judecata ale Bisericii Ortodoxe Romane se afirma:
"clericii sunt obligati sa nu oficieze Taina Cununiei, decat intre ortodocsi, asistati de nuni ortodocsi. Cei de alt cult sunt obligati, inaintea casatoriei, sa indeplineasca formalitatile de trecere la Ortodoxie".

http://www.crestinortodox.ro/drept-bisericesc/casatoria-mixta-96415.html

| costis a răspuns:

Aveti libertatea alegerii. Problemele in casatoriile mixte apar cand ambii soti sunt puternic atasati de religia lor si incearca sa o impuna.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Aici gasesti doar pareri, e maio frumos la catolici? du-te la ei! dar nu e bine

| Musique a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

De ce crezi că nu e bine?
Mie una îmi pare rău că ai mei nu m-au botezat la catolici...

| Delmoniko a răspuns:

Faceti-va atei, e mai usor si va fi benefic si copilului in viitor.

Răspuns utilizator avertizat