| LanguageMaster a întrebat:

Este vreo problemă dacă un catolic frecventează o biserică sau o catedrală ortodoxă?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Similar cu a striga "Allāhu ʾakbar" intr-o sinagogă. Incerci?

| CostinAlamariu a răspuns:

Din punct de vedere ortodox nu e absolut nicio problema happy

Te asteptam sa transformi aceste vizite intr-o venire acasa, la credinta adevarata happy

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Faci confuzie între dogmă și credință. Greșeala asta nu este pardonabilă.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

De parca dogma n-ar fi adevarata. Iar in ceea ce priveste pardonabilitatea unor greseli prefer sa-L las pe Dumnezeu sa judece treburile astea...

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ești total nepregătit pentru discuții de genul ăsta. Dar, dacă tot ai cont pe You...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru SmaraldAlbastru):

Nu mi se pare ca sunt nepregatit

| rapandula a răspuns:

Nu-l baga in seama pe fanaticul @NumaPompilius.
L-a indoctrinat mă-sa cu crestinism ortodox si acum are impresia ca este religia adevarata.
Pacat de el... stiinta este cea adevarata, la fel si afirmatia "Dumnezeu nu exista".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru rapandula):

De fapt maica-mea nu crede in Dumnezeu. Am studiat toate religiile lumii pana am ajuns la o concluzie

| CostinAlamariu a răspuns (pentru rapandula):

De asemenea folosesti gresit cuvantul fanatic. A fi fanatic inseamna a actiona din mandrie si ambitie personala.
A crede in ceva, a avea un sistem religios sau filozofic la care aderi nu e fanatism, e pur si simplu credinta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru rapandula):

Si de ce te bagi peste mine? Eu nu am dreptul sa raspund? De ce îi spui sa nu ma bage in seama? Ce tie nu iti place altuia nu-i face. Tie ti-ar placea sa zic "nu-l baga in seama pe @apollo"?

| rapandula a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Bai fanaticule, oricum faci asta cu ateii. Nu ti-am uitat raspunsurile din trecut si ce postari ai facut. Zi mersi ca nu ti-am dat si tag, pentru ca nu te-am cautat cum o mai faci tu prin comentarii. Eu vreau sa am dialog cu persoana care a pus intrebarea, nu cu tine.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru rapandula):

In primul rand nu sunt fanatic. Dupa cum ti-am si spus, dragul meu, in limba română cuvantul fanatic desemneaza o persoana care din ambitie personala si mandrie si egoism face fapte extreme in numele unei idei (nu neaparat unei religii). Ce legatura am eu cu fanatismul? Invata te rog sensul cuvintelor in limba romana