| DOOMZOR a întrebat:

Exista in Romania vreo lege care afirma ca daca un cuplu necasatorit traieste impreuna de o anumita perioada, atunci bunurile obtinute in aceasta perioada vor fi impartite daca relatia lor se sfarseste la un moment dat? Adica, daca un cuplu casatorit divorteaza, bunurile din casatorie sunt impartite in mod egal, dar daca nu sunt casatoriti se aplica acelasi lucru?

De exemplu, daca un cuplu traieste impreuna 10/15/20 ani sau mai mult, si au ales ca nu e nevoie sa se casatoreasca, iar unul din ei cumpara o proprietate/casa pe bani personali si/sau cu ajutorul parintilor, daca celalat se gandeste ca vrea sa se desparta, are vreun drept asupra proprietatii?

Intr-un scenariu teoretic, sa zicem ca barbatul castiga 75% iar femeia 25% din venitul familiei. Barbatul decide ca femeia
sa isi foloseasca banii in scopuri personale (haine de dama, machiaj etc.) si posibil scopuri casnice (mancare pentru "familie"). Utilitatile le platesc in mod cat mai egal (poate nu perfect egal dar pe baza unor intelegeri de genul, luna asta platesc eu gazele, lunea viitoare tu platesti curentul... sau ceva asemanator). Locuinta in care traiesc este a barbatului. Dupa cheltuielile personale ale barbatului, restul il strange si depunde in banca... La un moment dat, retrage suma, primeste si de la parinti niste bani si decide sa cumpere o casa.

Conform acestui scenariu as dori sa stiu cum ar fi impartite bunurile in cele doua cazuri:
1. Cuplu necasatorit
2. Cuplu casatorit

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In cazul cuplului necasatorit bunurile dobandite in comun se vor imparti conform intelegerii iar in caz de neintelegere prin instanta de judecata. In cadrul procesului se pot administra toate probele necesare pentru a dovedi contributia fiecaruia la dobandirea bunurilor.
2.In cazul cuplului casatorit, daca nu exista o conventie matrimoniala, se aplica principiul comunitatii legale, respectiv toate bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt considerate bunuri comune si se impart in mod legal. De la acest principiu exista si exceptii, de exemplu sunt bunuri proprii cele dobandite prin mostenire sau donatie numai a unuia dintre soti.

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

In cuplul casatorit,se imparte toata averea,facuta in timpul casatoriei, pe din doua(in cazul in care nu exista copii),chiar daca,un bun este cumparat doar pe numele unuia.
In cazul cuplului necasatorit,este mai dificil,de impartit:doar ce este pe numele unuia, poate fi revendicat.
Mai multe, afla de pe GOOGLE, tastand cuvintele: concubinaj+impartire+bunuri. O sa apara mai multe site-uri, de unde poti alege ce te intereseaza sa stii.