| LanguageMaster a întrebat:

Există profesori cu limbaj vulgar?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Toata lumea foloseste, din cand in cand, limbaj vulgar. Tot spilul e sa stii exact cand si in ce context sa-l folosesti.
Daca elevii mei m-ar fi auzit cum vorbesc atunci cand sunt la volan, ar fi avut surpriza vietii lor.
Din fericire, nu-i luam cu mine in masina.

| LanguageMaster explică (pentru ardnaxur1961):

Esti profesor sau profesoara?

11 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Toti sunt usa de biserica.

| Yasmin875 a răspuns:

Mama este profesoara si ma înjur cu ea în casă toată ziua.laughing

| Teffan a răspuns:

Daca te referi la profesori ce utilizeaza limbajul vulgar in timpul orelor de curs, exista, da.

Profesorul meu din generala era asa.

Extraordinar profesor, foarte amuzant si foarte open-minded. laughing

| Kiwibibilă a răspuns:

Nu stiu daca este tocmai vulgar dar proful meu de istorie ne spune mereu "tu-ti lampa mă-tii, tu-ți pasca mă-tii", " moaș-ta pe gheață", pe mine m-a facut odata "maimuta corentata", pe alta a facut-o "capra rapanoasa", alteia i s-a adresat cu " puță".

| Andersen2k18 a răspuns:

Intrebarea ta este pusa insa la general, fiecare om injura. Si da exista si profesori cu astfel de comportamente dar eu cred ca astfel de asa zisi ''profesori'' nu au ce cauta in sistemul educational pentru ca nu invata nimic bun elevii de la ei, nu sunt un exemplu de urmat.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Noooo, aia pe care ii vezi la TV ca-si jignesc elevii, ca ii bat, etc. sunt iluzii optice... logic, sunt multi profesori cu un limbaj obscen fata de elevi, dar in general nu e chiar "cel pe care il folosim noi". E unul old school cu cuvinte precum "dracu", "naibii", "tu-ti", etc. Si cum e old school asa sunt si cei ce il folosesc, mai invarsta. Dar nu toti profesorii il folosesc ofensiv fata de elevi, unii il folosesc chiar cu scopul de a amuz copii, pentru a face ora mai interesanta.

| NameInUse a răspuns:

Da, la fel cum exista si profesori cu limbaj civilizat.

| Fancyuiop a răspuns:

Normal,sunt unii cu care a-i ce discuta și sunt unii, mai handicapați de fel, care aruncă vorbe care mai de care "educative", după oră ieșind din clasă la o țigară, cafeluță cu d-nele profesoare, făcându-le fel de fel de complimente și vai de steaua ta să ieși pe intrarea lor... Ce fain nu?

| NanaTuna a răspuns:

Fireste, depinde de domeniul de predare. Uneori este mai usor de explicat ceva in termeni neacademici.
Intrebarea ta este destul de generala, vulgaritatea in limbaj poate fi un lucru bun, dar si ceva rau. depinde doar de mediu si de varsta discipolilor ^^