| LanguageMaster a întrebat:

Există studenți care renunță la facultate după primul an?

6 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Rata abandonului în anul I este foarte mare în cazul facultăților. Motive sunt o mulțime.

| PersonajFictiv a răspuns:

Da,sunt.
Sunt si care fac o facultate apoi la sfarsit vad ca nu li se potriveste meseria respectiva, apoi fac alta, etc.

| Satango a răspuns:

Există oameni care fac orice. Există studenți care renunță și în al doilea, treilea, patrulea, cincilea (sau cât ține facultatea respectivă). Sunt mai mulți factori pentru care renunță, de exemplu: conștientizează că nu e ceea ce căuta, că nu se mulează după personalitatea lor, profesori incompetenți, mediu din cadrul facultății nefavorabil sau din cămin/spațiul în care s-a mutat (când e nevoie de deplasare), anumite accidente, probleme personale etc.

| Gerard9965 a răspuns:

Exista astfel de oameni ce realizeaza ca nu au facut cea mai bun alegere si renunta. Alegerea iti apartine. Funda?

| FrateleTedur a răspuns:

Da, sunt. Vara-mea. S-a inscris, a facut un an la privat, da nu a mai avut bani si s-a lasat. Aia care merg la stat pe locuri platite, sunt seriosi si nu se lasa asa usor.

Răspuns utilizator avertizat