| lucyaneya a întrebat:

Exista vreo lege care sa specifice ca mamicile divortate cu copil in intretinere nu pot fi date afara de la locul de munca?
In caz de concedieri.
Am auzit ca nu se poate pana la 18 ani copilul sau daca face facultate si il intretii, dar nu stiu cat e de adevarat.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului muncii, citez:
"ART. 60
  (1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
  c) pe durata în care femeia salariată este gravidă, în măsura în care angajatorul a luat cunoştinţă de acest fapt anterior emiterii deciziei de concediere;
  d) pe durata concediului de maternitate;
  e) pe durata concediului pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, până la împlinirea vârstei de 3 ani;
  f) pe durata concediului pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;"

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista asa lege.
Daca mamica aia nu vine zilnic la muncam ori pretinde ca-i bolnava, ori nu are chef sa-si vada de lucru, este data afara imediat ca nu-i lege sa oblige pe nimeni sa tina asemenea femei.

| lucyaneya explică (pentru Violleta2022):

Altceva am intrebat! Nu am intrebat de absente!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista așa ceva.
Nu poți fi concediata in perioada de sarcină și de concediu de creștere a copilului.

Ar fi imposibil sa existe o lege care să oblige un angajator sa tina un angajat 18 ani...

| Holiday a răspuns:

Nu exista asa ceva. Nici nu ar fi normala o asemenea lege.

| lucyaneya explică (pentru Holiday):

Ba exista, daca ai copil sub 5 ani dar nu gasesc numarul legii

| ziustin a răspuns (pentru lucyaneya):

Nu au voie sa te dea afara fara motive intemeiate. Dar la fel de bine la privat pot sa desfiinteze postul pe motiv de restructurare, si nu poti face nimic

| Dragobeta a răspuns (pentru lucyaneya):

Daca era, gaseai numarul legii. Nu exista.

| haileewatson a răspuns:

Nu exista asa ceva. Singura situatie in care nu poti fi data afara e daca esti insarcinata sau esti in concediu de crestere copil.

| Dragobeta a răspuns:

Mituri urbane.

| lucyaneya explică (pentru Dragobeta):

Exista! Depinde de unde lucrezi si este specificat la noi in contractul de munca criteriile de selectie pentru dat afara. Nici cei care mai au 3 ani pana la pensionare nu pot fi dati.Am primit raspuns chiar de la HR

| Dragobeta a răspuns (pentru lucyaneya):

Singura spui: in contractul de munca. Contract intre angajator si angajat. Dar nu este lege data (cum sa-ti spun, la nivel national) pentru asta.

| ziustin a răspuns:

Nu exista asa ceva. Pai ce ar insemna? Ca esti angajata indiferent de performantele tale? Este ilogic