| AlexDorinel a întrebat:

Existau cluburi/discoteci pe vremea lui Ceaușescu? Erau mai multe decât acum?

Dacă da,cum e posibil din moment ce comunismul se știe ca a fost cel mai restrictiv sistem politic?

Și erau deschise non stop cum sunt cele de acum adica toată noaptea, sau la 11 toată lumea acasă?

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te cam plictisesti, asa-i? Ai mai postat intrebarea si ti-am raspuns.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, existau cluburi si discoteci, dar nu erau deschise non stop, doar sambata si dumninica pana la 10 seara.
Evident ca nu erau mai multe ca acum, fiindca oamenii pe vremea aia munceau nu frecau peretii si colturile strazii, cum faca azi tinerii acre taie frunza la caini.

| Violleta2022 a răspuns:

Dorinele, este rusinos sa ai numai 16 ani, dar sa fii incapabil sa-ti
aduci aminte ce ai invatat sau postat acum 6 luni pe TPU.
Intrebarea asta ai mai postat-o odata in aprilie, anul curent:

"în 9 Aprilie | AlexDorinel a întrebat:
Pe vremea lui Ceausescu existau cluburi, discoteci?
Daca nu, de ce?"

Ia de citeste raspusnurile, ca sunt vreo 30!

https://www.tpu.ro/......-nu-de-ce/

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur ca erau, logic ca erau mai putine.

| relian a răspuns:

Si ce legatura are o discoteca cu sistemul ala comunist ce spui tu? Tu crezi ca aia in sistemul ala nu se relaxau,nu mergeau in vacanta,nu dansau,nu asculta muzica?
Comunismul nu spune sa nu dansezi,sa nu asculti muzica,dar un sistem dictatorial,da ala iti poate impune,cel putin in public sa nu faci anumite chestii.

Deci pe vremea lui Ceasusescu nu era comunism,era un sistem dictatorial,nu vorbeai tu ce voiai,nu comentai,faceai ce ti se ordona laughing acasa ce puteai sa injuri dara fara sa te auda careva.

Si cea mai restrictiva dictatura nu face omu sclav ca in epoca sclavagista.
Erau discoteci,erau baruri, restaurante, dar nu stateau oamenii non stop, la un mom dat te plictisesti.Dar erau deschise pana cand plecau majoritatea, de mai ramanea 2-3 nu mai tineau aia deschis.

| gabicoo a răspuns:

Melody, Ring, etc.

| flixbuster a răspuns:

Club pentru distractie e un concept mai nou - pe atunci cluburile erau de sahistiwinking

Discoteci insa erau si atunci iar ca sa fii DJ era o treaba destul de serioasa:

https://adevarul.ro/......index.html

| NunuNini a răspuns:

De unde "se știe ca a fost cel mai restrictiv sistem politic"?
Erau cluburi, chiar si cluburi de noapte. Erau discoteci. Ba chiar si la scoala se faceau discoteci duminica. Nu mai debita prostii pe aici.

Răspuns utilizator avertizat
| NunuNini a răspuns (pentru AlexDorinel):

U esti chiar atat de indibitocit de sistem?
Eu am invatat pe vremea aia si, ghici! nu mergeam la camp duminica. Nici eu si nici alti colegi din alte scoli.
Da, era o perioada de cateva zile (niciodata mai mult de 3, desi si noi ca si voi voiam sa chiulim mai mult) in varful campaniei agricole cand ajutam la cules. Dar de aici si pana la aberatiile tale e distanta uriasa.

Răspuns utilizator avertizat
| NunuNini a răspuns (pentru AlexDorinel):

Hai lasa-ma!
Aveam asigurat transportul, 2 mese calde pentru 4 ore. Pentru noi chiar era distractie.

Răspuns utilizator avertizat
| NunuNini a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ai trait tu atunci si stii ca ne bateau?!
Ce distractie este in a fuma si a-ti distruge plamanii? Nici azi nu fumez.
Cat despre "imbracat cum vrem", nu vezi ca azi s-a ajuns la bullyng?!
Scuteste-ne cu ipotezele tale idioate!

Răspuns utilizator avertizat