| AlexDorinel a întrebat:

Pe vremea lui Ceausescu existau cluburi, discoteci?

Daca nu, de ce?

31 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, erau discoteci.

| Simpatic a răspuns:

Da existau dar se numeau discoteci si nu cluburi

| Simpatic a răspuns:

@ Benny09 pentru tine si familia ta dedica piesa https://www.youtube.com/watch?v=Pr0g1Qt59MQ

N-ai fost acolo, nu ma cunosti cand faceam smecherii pe strada cand alergam in brigazi, cand traiam viata pe care tu nu o vezi decat in filme, nu stii ce varsta am si nici cine sunt. Sunt smecher pe langa fraierii a tine. Esti un martalog care ma ataci cu fiecare ocazie dar daca ai fi fata-n fata cu mine ti-ai retrage cuvintele si ai lasa capul jos.
Asa ca fraiere n-ai fost acolo sa vezi prin tot ce am trecut!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca existau discoteci si chiar se mergea acolo, fiindca tinerii nu aveau cine stie ce distractie pe vremea aceea.
Din pacate si restaurantele si discotecile se inchideau la ora 10 seara.
Dupa ora 11 patrula Politia pe strada si de te intalneai cu ei, te legitimau si te intrebau de unde vii, sau unde mergi.
Se mai faceau aniversari sau petreceri intre prieteni (ceaiuri se numeau pe vremea aceea), dar toti se fereau sa plece noaptea pe strada, preferand sa stea pana dimineata, ca sa evite politia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Existau cum nu.

Disco Ring era chiar una din cele mai mari din Europa

| Drimmero a răspuns:

Erau discoteci, prin anii 80 cica era cea mai mare distractie prin discoteci, acolo distractie, astea de azi sunt glume, imi povesteau ai mei. La tara erau cele mai faine discoteci, celebrele ''discoteca de sat'', mi-as fi dorit sa fi prins si eu macar 50% din ce erau.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cluburi,discoteci,normal ca existau!
Chiar si la tara! Un verisor de-al meu avea o discoteca.
Parintii mei zic ca se distrau chiar la cazinoul din oras, unde erau baluri

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, asta era singura chestie cu care Ceasca ii lasa pe romani sa se dezlantuie, asa ca existau discoteci chiar si in sate in casele de cultura, iar orasele mititele pierdute pe harta si aveau sala speciala numai pentru discoteca (nu casa de cultura)

| StrongHeart a răspuns:

Asa stiu.Dar din ce am auzit eu,lumea se ducea mai degraba la cineva acasa, puneau bani impreuna, faceau mancare, luau de baut, dansau si cam asta era distractia pe atunci.

| aumih16 a răspuns:

Discoteci se numeau nu cluburi! discoteci au fost pana in anii 90 dupa anii 90 au inceput sa apara cluburile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ohoo, mai multe erau atunci decat acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simpaticul iar a luat-o pe miriște cu vocabularul lui de gara de nord. Ce sa ceri omului ce nu are : minte?! La 12 ani ai săi începe să vorbească despre timpuri de mult apuse, când despre asta ar trebui să vorbească cei care au trăit acele vremuri. Nu noi, cei care doar am auzit din "bătrâni". Iar acel bătrân dacă te-a mințit, minți si tu aici. Asa că simpaticul Pinocchio, nota 4. Ia loc! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da. Mama mea frecventa mereu. happy

| Mopmop a răspuns:

Existau si inca cum! Cel mai frumoase erau bairamele ad-hoc! Ceaiuri dansante....in cestile de ceai se bea cogniaclaughing)) Vremuri frumoase...

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Esti bataut in cap? Normal ca existau doar ca nu se numeau cluburi ci discoteci si lumea se distra mai mult decat in ziua de astazi, este vorba de parintii nostri sau de parintii parintilor nostri in anumite cazuri

| Mopmop a răspuns (pentru AlexDorinel):

Normal ca nu glumim. Si atunci ca si acum erau discoteci de fite si discoteci pentru proletarihappy

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru AlexDorinel):

Se distrau mai bine ca astazi pentru ca nu stateau pe Facebook, Instagram sau pe WhatsApp sa tasteze un status pentru o poza cu un cocktail de 8 ron.

| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru ca erau oamneii mai deschisi mai altfel cine stie unii poate trageau si ceva inainte dar nu ca in ziua de azi in cluburile de fite, atunci oamenii se distrau si datorita la putin vin fara droguri, am vazut documentare si filme de genul asta (nu am prins perioada exact) si plus mi-au povestit cei ce au prins si trait in vremurile alea si cica era nebunie in discoteca, bine termenul de discoteca l-am prins si eu cand eram mic chiar si pentru o perioada de cativa ani eu fiind foarte activ de mic cu iesirile in oras am avut ocazia sa merg in discoteca inainte de a merge in club, chiar pe la 14-15 ani am inceput sa merg cu prietenii in discoteca happy dupa aia s-au invetat cluburile care erau fostele discoteci dar cu denumire de afara, iar acum e altceva cluburile sunt niste locatii de lux comparativ cu ce erau discotecile din anii trecuti asa ca structura, dar si cluburile difera intre ele unele sunt mai "tari" altele mai putin.

| FaimosulRazboinic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru ca oamenii mergeau in discoteca si socializau, nu stateau la bar cu nasul in telefon si turnau alcool pe gat. Acum mergi in club doar daca vrei sa agati sau sa arati altora ca ai bani de spart aiurea

| Werrich a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ce impresie ai de comunism, iti inchipui ca ii tineau legati de calorifer?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu glumim deloc, chiar erau discotecile super pline.
Pe vremea aceea nu se numeau pompos "club" ca acum, doar simplu: discoteca.
Nu se consuma alcool, fiindca nu era voie, dar de dansat era chiar fain.

| tonyc7 a răspuns:

Existau discoteci oriunde, nu doar la orase, ci si in fiecare comuna. La mare, discotecile erau in aer liber.
Discotecile de atunci erau pline de tineret, mai aglomerate decat cluburile din ziua de azi.
In discotecile de atunci se difuza cea mai buna muzica (pop si disco in special), ale unor artisti de talie internationala, nu panaramele unor anonimi care le auzim azi!
In discotecile de atunci te distrai cu adevarat! In cluburile de acum, mai mult te plictisesti.

Răspuns utilizator avertizat
| tonyc7 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tineret ce frecventa discotecile, pe vremea lui Ceausescu, insemna oameni intre 18-40 de ani. Mai rari trecuti de 40, dar erau si din astia.

| pagliaci a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ironic. Pentru că nu ieși din tipare. Se vede de aici că ești generația Z.

| Eisenheim a răspuns:

Din ce răspunsuri vad aici nu are sens sa spun nimic, nu cred că e cineva pe aici născut înainte de 1989, care să spună exact cum era,pentru că în mod clar discoteca a apărut după acest an, pe scurt,in sate era căminul cultural cu muzica populară,iar în orașe erau un fel de cluburi primitive,in care muzica dansul și băutura erau atent monitorizate de securiști, iar dacă totuși te,, pileai" și începeai să vorbești, erai invitat afara de niste domni securiști cu legitimații, și restul e istorie happy

| ioana3432B a răspuns:

Existau!

| FaimosulRazboinic a răspuns:

Existau. Era mare distractie. De 10 lei petreceai ca lumea! Plecai acasa cu papucii rupti de dans