| StefanDrg a întrebat:

Explicati-mi si mie cei care stiti despre economie si implicit bani, urmeaza sa plec in strainatate sa lucrez cu contract legal pe un salariu destul de mare, o sa-mi deshid cont la o banca si trimit bani de acolo direct pe cardul din Romania, cand se aduna bani multi, o sa am probleme cu ANAF? Va trebui sa declar banii sa umblu pe drumuri? Imi poate pune sechestru pe banii din banca? Si cu calatoria pe avion cu cati bani cash am voie sa circul?

Răspuns Câştigător
| Myrko06 a răspuns:

Salut!
daca lucrezi cu contract e legal si nu au ce sa iti faca atata timp cat poti demonstra cu contractul de munca, si daca calatoresti cu avionul din cate stiu suma maximă e de 10mii.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Legea dublei impozitari, esti impozitat doar in tara in care lucrezi. Iar faptul ca trimiti bani nu poate fi suspect deoarece tu ai fluturasele si poti dovedi oricand de unde scoti banii, indiferent de sume.

| RaduRobertRO a răspuns:

Deci cine pune banii? Tu sau firma la care lucrezi? Daca lucrezi legal nu ai nicio problema [ aici e important unde platesti impozitele, ca trebuie platite - inclusiv asiguare medicala si pensie. Daca le platesti acolo, nu ai nicio treaba cu statul roman.

| StefanDrg explică (pentru RaduRobertRO):

Primesc banii pe cec iar eu ii scot cash de la banca, apoi ii trimit pe cardul din Romania

| RaduRobertRO a răspuns (pentru StefanDrg):

N-ai zis si unde platesti impozitul pe ei + asigurarile de sanatate, pensie, etc.

| Raimondo99 a răspuns:

Poti sa pleci cu cat vrei tu, doar ca ii declari la aeroport sau vama nu stiu sigur de faza cu anaf. Daca esti pe contract, salariu bun sunt bani tai munciti. Nu vad ce probleme sa ai.
Si daca se strang bani multi nu cred ca are ceva, ca doar ii primesti lunar ca salariu, dar stiam ca banca iti ia ceva din bani ca comision la tranzactie mai bine ii ti in banca in strainatate si ii aduci in Romania cu tine. Parerea mea, informeaza-te la banca de aceasta tranzactie.