| Euics a întrebat:

Firma la care a lucrat sotul meu este in insolventa si nu lea mai platit salarile de 11 luni si de aceea si'a bagat demisia cu art. 79 /8 codul muncii, mai poate sa'si recupereze salariile restante? Multumesc anticipathappy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariatii sunt cuprinsi in tabloul creditorilor, cu suma totala a salariilor neplatite. O sa-si poata primi salariile restante, in totalitate ori numai partial, daca banii obtinuti din lichidarea firmei o sa ajunga si pentru plata salariilor restante. Exista o ordine de prioritate, stabilita de L.85/2006, pentru creditorii negarantati si salariile neplatite sunt pe locul 2, dupa cheltuielile cu procedura de insolventa. Numai bine!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Teoretic da, practic poate sa treaca banii la pierderi.

| VladimirPutin a răspuns:

Nu mai poate recupera nimic
articolu din codu muncii e zero

| express11 a răspuns:

Trebuie firma data in judecata,cu obligatia "de a face".in caz de faliment,vor trebui achitate prima data salariile restante,dar repet da-l in judecata, nu costa nimic, deoarece este un conflict de drepturi.si eu am facut la fel.
bafta!

| ioanionel a răspuns:

Faptul ca sa depus demisia nu are nici o importanta in ce priveste recuperarea banilor! Firma trebuie data in judecata. Intrebati la Oficiu de somaj care este procedura de recuperare a salarilor din Fondul de Ganantare a Creantelor Salariale.