| Silviu0792 a întrebat:

Sunt angajat la o firma de cadastru si am aflat azi cu stupoare ca renumita firma are probleme mari cu salariile, unii avand restante salariale si de 3-4 luni! Eu am contract cu ei pe 3 luni de zile, 1 luna in curs fiind deja neplatita am intrat pe a doua, intrebarea mea ar fi daca ii pot actiona in judecata dupa ce imi dau demisia pentru neplata salariului!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca ii poti actiona in judecata pentru plata salariului restant doar ca nu vei obtine mai repede salariul, avand in vedere ca procesul poate dura si 5-6 luni, uneori chiar mai mult.
Dupa proces, daca nu platesc de bunavoie, urmeaza executarea silita si aceasta poate dura o luna sau chiar mai mult, depinde de situatia financiara a firmei.