| AvalohAlyn a întrebat:

Frati suntem si niciodata nimeni n-o sa ne desparta! Ascultati putin melodia aceasta https://www.youtube.com/watch?v=KFIGdjW-YIY.Ce parere aveti,va mai fi vreodata Basarabia(Republica Moldova)parte din Romania? De ce nu, de ce da? "N-o lasati prada la unii ca plang in pamant strabunii"! E dureros.De ce s-a ajuns ca sa ne fie furata o parte din tara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" De ce s-a ajuns ca sa ne fie furata o parte din tara? " - Fiindcă aşa am fost noi, românii, mereu în ultimii 200 de ani. Am acceptat să facă străinii tot ce vor la noi în ţară, iar dacă un lider a venit şi s-a opus lor, am avut grijă să-l omorâm şi să-l considerăm criminal sau să-l dăm uitării.

Eu îmi doresc, să apuc să văd din nou România Mare, cu toate teritoriile vechi, nu doar Basarabia, dar având în vedere vremurile pe care le trăim acum, îmi dau seama că acest vis este total imposibil.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Mai devreme sau mai târziu, într-un fel sau altul va dispărea această graniţă.

| albul37 a răspuns:

Salut! Intr-adevar,Basarabia a fost pierduta pe nedrept, iar la partea cu "Basarabia, parte a Romaniei" nu doresc sa te dezamagesc, dar la conditiile socialo-politice din Romania, noi nu ne permitem sa ne unim cu Republica Moldova pentru ca economia lor este una subdezvoltata, singurul mijloc de trai mai bun al lor, este agricultura.Deci in concluzie, Romania nu se poate lipi si sa formeze un stat cu Basarabia.
Iti multumesc ca mi-ai dat acest prilej de a-ti raspunde(sincer acest lucru mi-a creeat o mare placere!)