| XatomisX a întrebat:

Voi nu credeti ca normal ar fi sa se uneasca basarabia si republica moldova cu Romania sa fie o singura tarawinking?

10 răspunsuri:
| anyia a răspuns:

Era normal de mult, avand in vedere ca RM e teritoriu romanesc si a fost intotdeauna, fie ca rusii vor sau nu sa recunoasca. Insa, dupa cum observam, ne lovim de incapacitatea de a rationaliza, de a face ceva pentru unire. Preferam sa scoatem in evidenta aspectele negative gen RM e teritoriu sarac dpdv economic si nu numai, nu castigam nimic daca unim aceste doua tari, nu avem resurse etc.
In caz ca nu stiai, exista "demersuri" in acest sens. Platforma Civica Actiunea 2012 are ca scop unirea celor doua teritorii, voluntarii lipesc in toata tara stikere pe care scrie "Basarabia e Romania", participa la manifestari, se implica cu adevarat. Nu ne ramane decat sa speram ca aceasta unire se va infaptui curand.

| al3xander a răspuns:

Eu cred ca sincer nu ma intereseaza si nu ma priveste: sunt unii moldoveni care vor asta, sunt altii care urasc Romania. sa-ti dau un exemplu: eu aici cunosc o gramada de moldoveni si la fel le ziceam "ce bine ar fi daca Romania s-ar uni cu voi sa fim doar o singura tara" si ei intotdeauna "da stii ca noua nu prea ne-ar conveni ca Moldova e cea mai tare:-|" si asa mai departe. daca nu vor ei eu de ce sa vreau? aaa si faza cea mai tare a fost cand un moldovean cand a fost la el in tara si a trecut prin Romania a zis ca si-a rupt masina in 2 pe strazile noastre. e drept ca noi nu prea avem strazi si alea pe care le avem sunt pline de gropi dar daca imi zicea un italian, german, englez etc. il intelegeam dar nu-mi zice unu care in tara lui nu exista deloc autostrazi.
PS: moldovenii de care-ti zic eu au cetatenie romana ca si-au facut acte de cand erau mici numai pentru a profita dar ei ne injura pe la spate si zic ca Moldova e cea mai tare si Rusia e cel mai bun prieten de-al lor.

| greyhound a răspuns:

Basarabia = Rep. Moldova
Da, fireste ca e normal, dar nu cred ca se va intampla.
Opozitia rusilor, ucrainenilor si a comunistilor din Moldova e puternica. Pe deasupra cred ca nici UE n-ar fi de acord.

| anonim_4396 a răspuns (pentru greyhound):

" Basarabia = Republica Moldova " - Nu tocmai. O bună parte a Basarabiei este Republica Moldova, dar mai e şi partea de sud, Bugeacul, care aparţine Ucrainei în momentul de faţă.

Cât despre unire, ar fi foarte normal să se realizeze, dar după cât de anormal merg lucrurile în lumea asta mai nou, mi-e greu să cred că voi apuca ziua în care Basarabia va fi din nou parte a României(în documente).

| 0x11111051 a răspuns:

Nu, si am multe motive.

| elComandantee a răspuns:

Nu.
România,o ţară coruptă, naşpa şi cu oameni cu mentalitate de rahat, uşor de manipulat.
Republica Moldova, o ţară un pic mai coruptă şi mai de rahat ca România.
Să se unească ca să ce?
Hai să unim corupţia noastră cu corupţia lor să vedem ce iese.
Oricum nu iese nimic bun.
Eu aş fi pentru dacă s-ar uni cu Germania. Dar să uneşti o ţară de rahat cu o ţară şi mai de rahat, nu duce la nimic bun.
Dacă ai harta mai mare ai orgoliul mai împăcat?

| Turdeanul a răspuns:

Da ar fi normal dar nu se poate. suntem o tara asa de mica.

| marius12123 a răspuns:

Romanii n-ar fi de acord. alta tara de rahat so tragem. SIA SIA DEBEA NE TINEM PE NOI. dapai alta paragina de tara.

| anyia a răspuns (pentru marius12123):

Stii, noi doi privim lucrurile in mod diferit... Tu consideri tara noastra o "paragina", eu consider ca eticheta asta ti se potriveste, daca gandesti asa. In primul rand, romanii(majoritatea lor) sunt de acord, numai ca asta n-o sa aflii din cluburi, facebook sau coltul strazii(scuza-ma daca te-am judecat gresit). Trebuie sa stii putina istorie, sa fii capabil sa gandesti singur, nu sa te ascunzi dupa perdea cu baliverne de genul rahat de tara, de-abia ne tinem bla bla. Asta se intampla pentru ca in loc sa muncesti si sa gandesti, mereu astepti s-o faca altcineva in locul tau.

| candyman86 a răspuns:

Da