| BvS a întrebat:

Fratilor ajutati-ma si pe mine in dilema asta daca am cazierul patat cu un furt cand eram minor nu mai pot da de permis de conducere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa dai linistit, din 2 motive:
-daca nu ai mai fost condamnat pentru o fapta penala inscrierea se sterge din cazier si o sa-l ai curat;
-nu poti da examenele pentru permis doar daca ai fi fost condamnat pentru infractiuni la legea circulatiei si infractiuni foarte grave, prevazute la art.24 din OUG 195/2002 (Codul rutier), citez:
"(6) Nu are dreptul sa se prezinte la examen pentru obtinerea permisului de conducere persoana care a fost condamnata, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice sau pentru o infractiune de omor, lovire sau vatamare cauzatoare de moarte, vatamare corporala grava, produsa ca urmare a incalcarii unei reguli de circulatie, cu exceptia cazurilor cand a intervenit una dintre situatiile prevazute la art. 116 alin. (1."
Numai bine!

| BvS explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos! numa bine

1 răspuns: