| MeisterSchnitzel a întrebat:

Fraților, sunt într-o situație foarte nasoală. Știți străbunicul acela despre care v-am tot vorbit? Atunci când a fost arestat, bunicul și frații săi au luat fiecare câte puțin din lucrurile lui, să aibă de amintire. Sora bunicului, Denisa, a luat pianina de la Paris a străbunicei. În anii '90 Denisa a luat un împrumut de la bancă ca să-și deschidă o afacere. Deoarece ea nu avea nimic în afară de apartamentul în care stătea cu fiul ei, sora bunicului a girat împrumutul pe apartament. Afacerea n-a mers iar ea nu a putut înapoia împrumutul. Prin urmare, li s-a luat apartamentul cu tot cu pianină. Sora bunicului a reușit să cumpere o nouă casă și de atunci o duc bine. Problema este că pianina nu a mai fost recuperată. Știe cineva dacă pianina respectivă se mai poate recupera sau este pierdută pe vecie?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai acte pe ea. Nu poți merge să o ceri înapoi, că nu ți-o mai dă nimeni. Te gîmdești la lucruri noi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pianina daca stii marca si modelul o poti gasi pe Ebay in Germania la preturi mari dar cel putin ai acel model stringi bani si plătesti pianina si transportul si vamă daca se mai ia vamă si asta e, din Germania pana in Romania firmele de transport te ruineaza.

| johnnny123 a răspuns:

De unde crezi ca mai poti sa recuperezi o pianina instrainata acum mai bine de 20 de ani? Probabil este demult facuta bucati sau a mai fost vanduta de cateva ori.

Daca este atat de importanta pentru tine, nu ai decat sa incerci sa-i gasesti pe cei care au cumparat apartamentul si sa-i intrebi ce au facut cu pianina, dar sansele sa dai de ea sunt aproape nule.

P.S. Nu toate povestile trebuie sa inceapa acum 100 de ani, cu arestarea strabunicului. Poti sa prezinti si o varianta mai scurta, nu intereseaza pe nimeni cum o chema pe sora bunicului tau.

| Iote a răspuns:

Daca o gasesti pe unde este, daca actualul proprietar este dispus sa ti-o vanda (nu ti-o va da gratis), o poti recupera.
Dar s-ar putea sa fi "cazut" pe mainile cuiva care nu a stiut sa aprecieze "vechitura" si sa o fi facut bucati, cum se spune mai sus.