| Kamiro a întrebat:

Functia de consilier juridic la biroul unui executor judecatoresc se considera a fi functie publica, cum este cea a executorului?

Va rog un raspuns explicit, pentru cine lucreaza in domeniu

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate fi functie publica, doar executorul judecatoresc are aceasta calitate.
Angajatul biroului, indiferent in ce calitate, este doar un salariat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doua chestii: nu mie trebuia sa-mi raspunzi si inainte de a raspunde trebuia sa citesti tu legea, mai ales art.3, alin.2.
Conform acesteia, citez:
"ART.3.(1) Consilierul juridic numit in functie are statutul functionarului, potrivit functiei si categoriei acesteia.
(2) Consilierul juridic angajat in munca are statut de salariat."

| Kamiro explică (pentru Ioandelasal):

Si ce inseamna mai exact "consilier juridic numit in functie"? ..ca legea se poate interpreta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Kamiro):

Este numit in functie daca functia respectiva ii atribuie calitatea de functionar public, conform prevederilor Legii nr.188/1999 privind Statutul functionarilor publici.

| vangaelis a răspuns:

Consilierul juridic numit in functie are statutul functionarului, potrivit functiei si categoriei acesteia.
Consilierul juridic angajat in munca are statut de salariat.