| vinoACASAcuMINE a întrebat:

Funda! Hei TPU! Toate partidele de extrema dreapta sunt fasciste?

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Extrema dreapta este asociata cu nazismul, neo-nazismul, fascismul si neo-fascismul si ideologii precum nationalismul extrem, sovinismul, xenofobia, rasismul.
Prin urmare, toate partidele de extrema dreapta sunt fasciste sau contin concepte ideologice derivate din fascism.
Nazismul este considerat o forma a fascismului. Insa diferenta dintre cele doua consta in nivelul rasismului: fascismul pune accent pe societatea totalitara, pe cand nazismul pune accentul pe rasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Singurul element comun dintre fascism și partidele de extremă dreapta contemporane este naționalismul.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Si corporatismul. Tind sa cred ca toate partidele de extrema dreapta au factorul fascist prezent in ele. Dar totul e o chestiune de nuanta. Nu poti delimita clar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Oarecum corectă afirmația, dar depinde și ce se înțelege prin fascism. Fascismul e o extremă a extremei dreaptă, ca să mă fac înțeles. laughing

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi amintesc cu amuzament o replica pe care o citisem odata: Intr-o lume in care nu totul e de extrema stanga, totul e fascist. Unii nu considera fascismul ca o ideologie politica in sine.
Stii ce? Sa-i ia naiba cu extremele lor! Sunt hippie!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fascismul e o ideologie de extremă dreapta. Nu, nu toate sunt fasciste.