| CheraBogdan a întrebat:

Hei! Acum doua luni eram pe-afara cu un amic si o amica si stateam linistiti pe o banca in timp ce beam fiecare o doza de bere de 0, 5 L. Si dintr-un moment de neatentie ne trezim ca apar in zona 3 jandarmi, noi chiar ne-am comportat frumos cu jandarmii, ne-am dat datele si am primit amenda de 100 de RON fiecare. Ceea ce ma intriga pe mine, este faptul ca in general cand tiganii fac chestii chiar grave, de foarte multe ori jandarmii stau pitulati in dube fara sa intervina. De curand am citit o stire ca in Uruguay o sa se legalizeze marijuana, iar in Romania este ilegal sa bei o singura doza de bere. Voi sunteti multumiti de legile din Romania?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se sperie de tigani pentru ca aia fac legea pe la noi in tara, trimite tiganu prin Germania sau Spania ca il altoieste un doi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt foarte multumit de legi, mai putin multumit de modul in care sunt aplicate.

de ce compari Romania nu Uruguay? Noi sunto o tara europeana ce ne vrem din ce in ce mai civilizati, si ca in orice tara civilizata consumul de alcool in spatii publice este interzis.

puteai sa te duci frumos sa bei o bere la un bar, la cineva acasa...

| OoBunnyoO a răspuns:

Aici nu este vorba de legile din Romania, ci de persoanele puse in functii, incapabile sa le aplice. Jandarmilor ori le este frica de tigani si nu intervin ori asteptau spaga. Trebuia sa fii sanctionat pentru ca ceea ce ai facut este ilegal, insa la fel ar trebui sa fie sanctionat oricine bea in parc, indiferent de etnie.
Aceeasi problema exista si cu controlorii. Nu stiu daca ai observat vreodata, dar in general vin la persoanele ingrijite, la cei saraci sau la tigani, care par a calatori ilegal, nu se duc niciodata. Desi, in mod normal ar trebui sa ii controleze pe toti. Dar probabil vin la cei care par a-si permite sa plateasca pentru a primi si ei spaga. Din pacate, nu legea este de vina la noi in tara, ci incompetenta si egoismul oamenilor.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu.Imi bag in ele de legi.Nu moare nimeni daca beau eu in public.In general nu ar muri nimeni datorita chestiilor ilegale(in tara asta) pe care le-as face eu.M-ar putea afecta doar pe mine.
Sunt o gramada de legi tampite.Eu as eutanasia toti tiganii aia care se dau mari smecheri.
Nu vad ce e asa necivilizat in a bea o bere.Beai si tu dintr-o sticla.Cine moare? Pe cine afecteaza? Doar pe idiotii aia care n-au ce face si se pot proptii in mijlocu' drumului ca sa inceapa sa se planga de asta.
Necivilizat era daca legai pe cineva de un copac in parc si te asezai pe bancuta aia in fata lui ca sa bei.

| Nickname1890 a răspuns:

Trebuia sa stii ca consumul de alcool in spatii publice este interzis asta este legea si oamenii au aplicat-o. Aceasta lege este valabila in majoritatea tarilor. Data viitoare daca vreti sa beti bere mergeti la o terasa sau la unul acasa, nu mai stati cu berea in parc ca boschetarii ca pe langa faptul ca va luati amenda nici nu este frumos si nu da bine.

Despre partea cealalta ca nu intervin cand trebuie nu stiu ce sa zic, eu nu am vazut si nici nu am auzit de vreun caz...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Alcoolul in general este mai nociv decat cannabisul (citeste pe google articole stiintifice). Cannabisul este folosit ca medicament in diverse afectiuni si este tratamentul de electie pentru glaucom in tarile civilizate (SUA, Elvetia, s.a.m.d) In orice caz, legile in Romania sunt de tot rahaatul iar cei care le aplica sunt semi-oligofreni sau mafioti deghizati in organe oficiale.

http://www.sfatulmedicului.ro/......tudiu_2845

http://www.romanialibera.ro/......49868.html

http://www.gandul.info/......sy-7651574

http://www.eva.ro/......23070.html

http://www.studentie.ro/......47-a-51302

| MIB a răspuns:

Trebuie sa te corectez, aici nu e vorba de "legile din Romania", consumul de alcool (si nu numai) in spatii publice este interzis in majoritatea (daca nu toate) tarile civilizate, unde amenzile pentru asa ceva pot fi si mai mari. Chiar nu vreau sa te supar, dar asta este adevarul. Cat despre faptul ca jandarmii nu intervin "in mod dubios" in cazuri mai grave...aici n-am idee, probabil au fost depasiti de situatie, tatal meu e jandarm si stiu destule. Pe "dincolo" politistii/jandarmii/carabinierii sunt echipati ca de razboi, prima data te someaza a doua oara te-o scos pe geam afara din masina sau te-o luat la picioare in..ma rog..pe sus. E adevarat, J Romana e slab echipata/dotata, dar cu toate astea lumea se plange ca "eu batut jandarii"...si NU nu ma refer la tine nicidecum. Oameni ca ei a-r trebui sa vada mai des secvente cu ce se intampla pe "dincolo".
Numai bine