| shadows2014 a întrebat:

Sunteti de acord sa se legalizeze marijuana?

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu şi da.

| OnuOnulică a răspuns:

Eu sunt de acord.

| Jipa95 a răspuns:

Why not! big grin

| Pricked a răspuns:

Da.

Răspuns utilizator avertizat
| oprescudorin11 a răspuns:

Crezi ca se va supune la vot sau referendum? Nu convine legalizarea nici producatorilor care pierd o gramada de bani caci ar trebui sa vanda foarte ieftin, ar muri de foame si intermediarii nemaifiind nevoie de ei si oamenii statului care isi vor pierde spaga(politia, fiscul), chiar si statul va pierde caci din cand in cand mai prind pe unii si-i supune la amenzi usturatoare, ar pierde si medicii (alte lichele ) caci s-ar face mai organizat si sub supravegere si-si vor pierde pacientii. Deci pierd toti!(cu exceptia persoanelor consumatoare). Deci nu spera sa fie ca in Olanda sau Danemarca.Personal nu m-ar interesa decat legalizarea prostitutiei, dar si aici omori o gramada de 'industrii.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cum sa piarda statul bani din moment ce ar urma sa impoziteze o piata care la ora actuala este total neagra? Nici toate amenzile din lume nu au valoarea unei surse fiscale sigure.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Sigure sunt si confiscarile. In plus este folosita si in medicina, se iau accize si impozite la o gramada de politisti care trebuie sa supravegheze.De doctori pentru dezintoxicare si alte firme auxiliare Altfel erau someri, platea statul ajutoare de somaj sau ii tinea prin puscarii.Fiscul la fel. Orice lucru interzis ajuta si statul. Vezi ca nu esti bun de presedinte? Trebuie sa gandesti global si in amanunt!
E adevarat ca-i imbogateste pe unii foarte mult.Dar si aia platesc impozit enorm, macar pe proprietati, bancile castiga. Toata lumea e multumita!
Iar pe drogati ii trimiti mai usor la razboaie, le folosesti organele in slujba populatiei, etc.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Si ca sa nu uit! Traficantii sunt plini de bani, au putere de cumparare, dupa cum stii economia se bazeaza acum pe circularea marfurilor rapid si mult.Cumpara parfumuri pentru femeile lor, masini de lux, fac vile si platesc impozite (trebuie sa-si spele si banii). Traficantii aduc si ei mari venituri.
Uita-te la hotii de la noi, au facut si cate ceva bun, ca oricum nu pot sa manance atata.
Becali, Tiriac, nu platesc impozite mari?
Bancile?
Ce crezi ca e in spatele lor altceva decat droguri?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru oprescudorin11):

Becali, Tiriac si bancile mari scot toti banii in Cipru si Insulele Virgine si nu platesc impozit pe venit statului roman. Nici traficantii nu-si tin banii in bancile din Romania tocmai din acelasi motiv.
In plus, tu nu ai niciun fel de garantie ca marii capi ai mafiei isi vor construi case si isi vor lua masini in Romania. Banii negrii obtinuti in Ro pot fi spalati oriunde in lume.
Olanda nu a legalizat prostitutia si drogurile usoare ca sa se dea in specacol, le-a legalizat tocmai ca sa le accizeze. Si uite ca a mers figura, desi scepticii ca tine nu se asteptau.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ce a mers? Nu-mi povesti ca Olanda traieste din acele accize! Olanda si alte state traiesc dintr-o industrie sanatoasa, nu e cazul Pakistanului, Afganistanului, Columbia sau Romaniei care au ajuns sa-si vanda cetatenii, femeile si bogatiile tarii, asta le-a ramas ca ultima sansa de existenta, ajungand in pragul colapsului! Si in Elvetia, este permisa eutanasierea umana! Chiar este sprijinita de firme specializate! Costa 5000$, omul care vrea sa scape de viata are 'asistenta medicala ", dreptul la o plimbare si o ultima petrecere apoi dus si eutanasiat 'voluntar' si pe banii lui la o clinica cu 3 injectii asistate (anesteziere, oprirea respiratiei apoi stop cardiac provocat).Sa nu-mi povestesti ca turismul pentru eutanasiere asistata si legala imbogateste Elvetia!
Coloniile au alt statut.
Dar USA de ce nu accepta? O fi la mijloc 'dreptul omului'?
Eu nu cred.In USA marile averi s-au facut in perioada Prohibitiei.Acum se descurca foarte bine.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru oprescudorin11):

In Washington si Colorado marijuana folosita in scop recreativ este deja legala. Cu pasi mici dar siguri va fi legala peste tot in lume. Toti si-au dat seama ca este o paine de mancat din industria asta. Tu esti mai mult adeptul teoriei conspiratiei.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Concluzia ar fi ca USA poate sa-si permita sa joace la 2 capete! Are peste 50 de state (in unele exista pedeapsa cu moartea, in altele nu exista, in unele state se pedepseste adulterul, in altele nu se pedepseste, in unele se permit unele religii, in altele nu se pot accepta, in unele comitate este permis sa nu folosesti gazele de sist, in altele nu se poate, in unele ai dreptul sa folosesti lumina electrica, dar sunt comitate in care sunt ca in epoca de piatra; etc.).
SUA sunt hegemonul actual.Ei schimba cursul $ asa cum le place.Caci ei pot.Ei isi fac legile interioare si exterioare asa cum le este bine.
Trecand la normele morale :este moral una sau alta? Da! (as zice). Caci in SUA e simplu:nu-ti convine 'pedeapsa cu moartea pentru crima, te duci sa fii judecat in alt stat.Nu-ti convine sa cumperi 'la negru ' marijuana, nu locuiesti in LA sau NY.Te muti in Colorado (la Las Vegas).
Asa si aici: vrei marijuana? Du-te nenica in Olanda!
Nu strica 'cutumele ' unui stat ca Romania care e 'retardat'!
Asta cred ca e si intentia legiuitorului! Pleaca nenica in afganistan si ai tot. Sa se adune miliardarii in Qatar, drogatii in Olanda, Criminalii in Nevada si calatorii prin casnicii tot in state 'libertine'! Muta transexualii, homosexualii si negrii in Franta!
Dar lasa comunitatile cu traditie sanatoasa(asa cum cred ei) sa subziste si ele! Lasa libera coexistenta a religiilor: esti jihadist? Bun...pleaca in Liban! Esti ortodox?, stai in Romania, esti aventurier? Exista si pentru asta loc sub soare! Pleaca in Alaska sau Siberia sau Africa!
De ce trebuie stricata o ordine ca sa le compromitem pe toate?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru oprescudorin11):

Las Vegas nu e in Colorado, e in Nevada.
Legat de Marijuana, nu e nici o ordine. Daca nu vrei sa consumi, nu o consumi (doar devine legala, nu obligatorie). Oricum exista pe piata neagra si oricum se consuma (fie ca ne place sau nu). Eu n-as vrea sa fie legalizata fiindca am asista la sporirea criminalitatii in alte zone (doar fostii traficanti nu se vor apuca de munca) si fiindca in principiu drogurile de orice fel nu au nicio treaba cu productivitatea muncii. Legalizarea probabil ar aduce consumul in cercurile care pana acum nu obisnuiau sa faca asta de frica legii. Prin droguri de orice fel intelegem si drogurile care sunt deja legale.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da si nu.

| Sociopat a răspuns:

Nu, pentru ca asa nu vom mai putea sa ne laudam cu faptul ca ne drogam si n-o sa mai fim asa speciali pentru ca facem asta. #coolkid #dontlegalizeit

| denisamarcus a răspuns:

Nu!