| Tania_Anca_1995 a întrebat:

Hei. am primit amenda la RATB, cea de 150 de lei. intrebarea e, ce se intampla daca nu o platesc? mentionez ca sunt studenta, nu lucrez si nu sunt din Bucuresti deci daca trimit citatii le primesc ai mei.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu platesti amenda aceasta va fi trimisa, spre executare silita, la compartimentul de impozite si taxe de la primaria domiciliului.
Daca nu te pot executa silit, deoarece n-ai salariu sau conturi in banci, pot sesiza judecatoria pentru transformarea amenzii in ore de munca in folosul comunitatii, conform OG 2/2001, privind regimul juridic al contraventiilor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
  (2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Roman adevarat... merge fara bilet si cand e prins primul lucru pe care il incearca e sa scape si de amenda.

datoria ta va ajunge pe numele tau la finante cel mai probabil si cand vei avea nevoie de orice document va trebui sa o platesti... depinde la cat se chinuie si cata importanta ii dau la un moment dat se poate sa te dea si in judecata si eventual poprire pe conturile bancare... cand le vei avea