| AlexandruGeorge2858 a întrebat:

Hei. As vrea sa ma angajez undeva, ceva job de vara pentru a îmi ajuta părinții cu bani dar având în vedere ca am 13 ani nu prea am multe opțiuni, m-am gândit la chelner sau să împart pliante și as vrea mai multe informații despre asta. Dar oare m-ar primi ăia fiind minor?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca te angajeaza cineva, avand in vedere prevederile Codului muncii, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã."
„ART. 265. (1) Încadrarea în muncă a unui minor cu nerespectarea condiţiilor legale de vârstă sau folosirea acestuia pentru prestarea unor activităţi cu încălcarea prevederilor legale referitoare la regimul de muncă al minorilor constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

| AlexandruGeorge2858 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult, m-am gândit și la varianta asta smug

2 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Avand in vedere ca e ilegal sa muncesti la varsta ta nu te vor primi.