| Mariushgv a întrebat:

Hei, as vrea sa stiu daca politia intervine si la proteste ca cel din 10 august, la politie ma refer la cei de la ordine publica, daca da, se pot imbraca cu echipament special cum au jandarmii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Politia nu intervine direct, in sensul de a se lupta cu protestatarii, doar poate retine si cerceta protestatarii violenti, precum poate aplica si amenzi.
Nu se imbraca in echipament special, doar in uniforma obisnuita de sezon.

4 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Politia vine INTOTDEAUNA la proteste, nu exista exceptie de la regula asta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Intervine nu e totuna cu VINE. Greu cu limba asta romana...

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, greseala mea, am citit vine in loc de intervine

moment in care raspunsul e:

politia intotdeauna vine la proteste, insa nu ai cum sa stii daca o sa intervina sau nu, daca protestul e pur pasnic, nu au nici un motiv

totusi, la majoritatea protestelor inainte de protestul diasporei au fost agitatori, iar politia si jandarmii au niste metode prin care sa ii separe de protestatarii pasnici, si apoi sa ii aresteze pe agitatori

insa la protestul diasporei, foarte clar, ca au primit ordin sa rupa protestul, asa ca in loc sa separe agitatorii, i-au considerat pe toti violenti si au atacat oameni in genunchi si cu mainile in sus, ca apoi sa declare "revoltati" ca doar jandarmii au dreptul sa se apere.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Ordinul era sa iasa cu macel, nu doar sa rupa protestul. Daca era cineva sanatos la cap pe acolo, putea sa asteapta pana pe la 11 sa intre in forta, ca plecau aia cu copiii dupa ei sa ii culce... bine, oricum nu mai are sens sa reluam discutia asta. Se si vede ce guvern de talente mondiale avem, ca dau cu economia in gard anul asta de o sa crapam acusi de foame ca in Venezuela...