| Henrypericolpublic a întrebat:

Ce parere aveti de proteste(10 august in principal)? SUNT LEGALE?
Este bine sa ne manifestam asa agresiv?
Este bine ca jandarmii au dat cu gaze si au impins oamenii?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E un drept fundamental in democratie sa fii liber sa protestezi.

| Wr3nch a răspuns:

Da, sunt legale. E dreptul tau ca cetatean sa te opui daca nu esti de acord cu deciziile guvernului. Jandarmii abia asteapta sa faca cineva un pas gresit, ca sa aiba motiv sa atace. Atat ii duce capul, de asta sunt cat un munte dar incapabili sa gandeasca singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt legale daca se respecta legea 60/1991

| Henrypericolpublic explică (pentru anonim_4396):

Aceea lege fiind care? Ce spune legea respectiva?

| armiaso a răspuns:

Si protestatarii sunt toti copii de 2 ani si bunicute de 110 in scaune cu rotile, la 10 august s-a vazut clar ca au provocat jandarmii iar televiziunile au infierat populatia impotriva jandarmeriei, ca deh, institutia aia e pe buletinul uni partid care a preferat unele televiziuni in detrimentul altora, nimic nou sub soare, bun venit in capitalism, chestia asta se petrece in vest de sute de ani, ca e televiziune, ca e presa scrisa tot aia e.
iar reactia jandarmilor din 10 august a fost una mai temperata fata de reactia de la prostestele trecute, vezi protestele din timpul crizei finanaciare.
si cand vine vorba de reactie a trupelor de ordine, ar fi bine sa ne uitam peste gard la vecini, din Ungaria pana in Franta si din Franta pana in America, sa vedeti acolo reactii.