| UchihaShisui88 a întrebat:

Hei TPU am facut o cerere de transfer pe un alt profil din liceu iar maine este consiliu in care se decide daca mi se aproba sau nu.
Nu stiti ce fel de lucruri se discuta de obicei la un consiliu?
Funda happy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca este vorba de consiliu profesoral sau consiliu de administratie, atributiile si problemele discutate sunt diferite.
Conform ROFUIP, citez:
"ART.28.Consiliul profesoral are următoarele atribuţii:
  a) analizează şi dezbate raportul de evaluare internă privind calitatea educaţiei şi raportul general privind starea şi calitatea învăţământului din unitatea şcolară;
  b) dezbate, avizează şi propune spre aprobare consiliului de administraţie planul de dezvoltare a şcolii;
  c) dezbate şi aprobă rapoartele de activitate, programele semestriale, planul anual de activitate, precum şi eventuale completări sau modificări ale acestora;
  d) alege cadrele didactice care fac parte din consiliul de administraţie şi actualizează, dacă este cazul, componenţa acestuia;
  e) aprobă componenţa nominală a comisiilor/catedrelor metodice din unitatea de învăţământ;
  f) validează raportul privind situaţia şcolară semestrială şi anuală prezentată de fiecare învăţător/diriginte, precum şi situaţia şcolară după încheierea sesiunii de amânări, diferenţe şi corigenţe;
  g) numeşte comisiile de cercetare a faptelor care constituie abateri disciplinare, săvârşite de personalul salariat al unităţii de învăţământ, conform legislaţiei în vigoare;
  h) stabileşte sancţiuni disciplinare pe baza raportului comisiei de cercetare, conform prevederilor legale în vigoare, ale prezentului regulament şi ale regulamentului intern;
  i) decide asupra tipului de sancţiune disciplinară aplicată elevilor care săvârşesc abateri;
  j) decide asupra acordării recompenselor pentru elevi şi pentru personalul salariat al unităţii de învăţământ, conform reglementărilor în vigoare;
  k) validează notele la purtare mai mici de 7, precum şi calificativele la purtare mai mici de "Bine" pentru clasele I-IV;
  l) validează oferta de discipline opţionale pentru anul şcolar în curs;
  m) avizează proiectul planului de şcolarizare;
  n) formulează aprecieri sintetice privind activitatea personalului de instruire practică şi de predare, care solicită acordarea salariului de merit, a gradaţiei de merit sau a altor distincţii şi premii, potrivit legii, pe baza raportului de autoevaluare a activităţii desfăşurate de acesta;
  o) dezbate şi avizează regulamentul intern al unităţii de învăţământ în şedinţă la care participă cel puţin două treimi din numărul personalului salariat al unităţii de învăţământ;
  p) dezbate, la solicitarea Ministerului Educaţiei şi Cercetării, a inspectoratului şcolar sau din proprie iniţiativă, proiecte de legi sau de acte normative, care reglementează activitatea instructiv-educativă şi transmite inspectoratului şcolar propuneri de modificare sau de completare;
  q) dezbate probleme legate de conţinutul sau de organizarea activităţii instructiv-educative din unitatea de învăţământ."
"ART.31.Atribuţiile consiliului de administraţie sunt:
  a) asigură respectarea prevederilor legislaţiei în vigoare, ale actelor normative emise de Ministerul Educaţiei şi Cercetării şi ale deciziilor inspectorului şcolar general;
  b) administrează, prin delegare din partea consiliului local, terenurile şi clădirile în care îşi desfăşoară activitatea unităţile de învăţământ preuniversitar şi, prin preluare de la vechiul consiliu de administraţie, celelalte componente ale bazei materiale - mijloace fixe, obiecte de inventar, materiale care sunt de drept proprietatea unităţii de învăţământ;
  c) aprobă planul de dezvoltare a şcolii, elaborat de un grup de lucru desemnat de director, după dezbaterea şi avizarea sa în consiliul profesoral;
  d) aprobă regulamentul intern al unităţii de învăţământ, după ce a fost dezbătut în consiliul profesoral şi în comisia paritară;
  e) elaborează, prin consultare cu sindicatele, fişele şi criteriile de evaluare specifice unităţii de învăţământ pentru personalul nedidactic, în vederea acordării calificativelor anuale, primelor lunare şi salariilor de merit;
  f) acordă calificative anuale pentru întregul personal salariat, pe baza propunerilor rezultate din raportul general privind starea şi calitatea învăţământului din unitatea şcolară, a analizei şefilor catedrelor/comisiilor metodice, a celorlalte compartimente funcţionale;
  g) aprobă, la propunerea directorului, acordarea salariului de merit pentru toate categoriile de salariaţi din unitatea de învăţământ. Pentru personalul didactic de predare şi de instruire practică aprobarea se acordă pe baza aprecierilor sintetice ale consiliului profesoral şi cu respectarea metodologiei specifice;
  h) stabileşte acordarea primelor lunare pentru personalul unităţii de învăţământ;
  i) stabileşte perioadele concediului de odihnă, pe baza cererilor individuale scrise ale tuturor salariaţilor unităţii de învăţământ, a propunerilor directorului şi în urma consultării sindicatelor;
  j) stabileşte componenţa şi atribuţiile comisiilor de lucru din unitatea de învăţământ;
  k) controlează periodic parcurgerea materiei şi evaluarea ritmică a elevilor, solicitând rapoarte sintetice din partea şefilor de catedre/comisii metodice;
  l) aprobă acordarea burselor şcolare, conform legislaţiei în vigoare;
  m) avizează şi propune spre aprobare consiliului local proiectul planului anual de venituri şi cheltuieli întocmit de director şi de contabilul-şef, pe baza solicitărilor şefilor catedrelor/comisiilor metodice şi ale compartimentelor funcţionale;
  n) hotărăşte strategia de realizare şi de gestionare a resurselor financiare extrabugetare, conform legislaţiei în vigoare;
  o) acordă avizul consultativ pentru ocuparea funcţiilor de director şi de director adjunct;
  p) propune nivelul indemnizaţiei de conducere a directorului;
  q) avizează proiectele de plan anual de şcolarizare, de state de funcţii şi de buget ale unităţii de învăţământ;
  r) stabileşte structura şi numărul posturilor pentru personalul didactic auxiliar, pe baza criteriilor de normare elaborate de Ministerul Educaţiei şi Cercetării, pentru fiecare categorie de personal;
  s) aprobă strategia de dezvoltare a resurselor umane la nivelul unităţii şcolare;
  t) validează raportul general privind starea şi calitatea învăţământului din unitatea şcolară şi promovează măsuri ameliorative, conform normelor legale în vigoare."

| MultiCore a răspuns:

De obicei este o masă de oameni plictisiți și morocănoși că au venit din vacanță, care aprobă toate transferurile. Formalități. Eventual nu aprobă dacă numărul de elevi este prea mare la o clasă, deși nu întotdeauna.

| UchihaShisui88 explică (pentru MultiCore):

Adica sunt sanse sa se aprobe transferul?

| MultiCore a răspuns (pentru UchihaShisui88):

95%