| CerceiiVorbitori a întrebat:

Am imediata nevoie de raspuns. Ce rol indeplinesc puterile statului?

Răspuns Câştigător
| Raslaghitu a răspuns:

Pai statul detine trei puteri: Puterea legislativa, judiciara si executiva. Astea trei colaboreaza.Cea legislativa emite legi, cea executiva le aproba iar cea judiciara are grija ca legile emise sa fie respectate. Tiam spus asa mai simplu cum stiu eu happy

| Raslaghitu a răspuns (pentru Raslaghitu):

Scuze am gresit. Am vrut sa zic :Cea legislativa emite legi

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Conform Constituției, statul este fondat pe principiile constituționale democratice de separare a puterilor, de echilibru și control al puterilor în stat (legislativă, executivă și judecătorească).
Puterea legislativă - Parlamentul
Puterea executivă - Guvernul
Puterea judecătorească - Instanţele de judecată.

Fiecare dintre cele trei puteri au un rol important iar împreună formează autoritatea într-un stat. Dacă una dintre ele nu ar exista atunci statul nu ar funcţiona. Nu cred că putem erarhiza aceste puteri deoarece acestea sunt egale, nu sunt subordonate una alteia iar fiecare deţine anumite atribuţii.

Pa-pa.