| predestinati a întrebat:

Am o intrebare. Eu am trimis un pachet prin posta contra sumei de 350lei. Iar cel care a ridicat coletul zice ca trebuia sa fie altcevain colet. Si eu nu vreau sa ii trimit banii. Imi poate face plangere la politie? Sau imi poate face altceva legal? Vreau doar raspunsuri bune. Nu raspundeti daca nu stiti.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu i-ai trimis ce v-ati inteles iti poate face plangere penala pentru inselaciune, conform Codului penal, citez:
"ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

| Wehrmacht a răspuns:

Si are cum sa dovedeasca faptul ca trebuia sa fie altceva in colet?

| AnutzaBM a răspuns:

Buna, se poate depune plangere la Politie aceasta va fi luata in considerare, daca are adresa ta si numele in cel mai rau caz te poti alege cu un dosar penal, daca nu are datele tale nu iti poate face nimica. [PS: oricum urat gest ]