| Anothergirl22 a întrebat:

Hei, TPU! Bursa de merit pe semestrul 1, pe cate luni se primește? Ținând cont că semestrul 1 ține 5 luni. Bursa se primește și pe timpul vacanței de vară, deci bursa pe semestrul 2 s-ar incasa timp de 7 luni atunci? Sau ambele sunt pe 6 luni?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa de merit se primeste doar pe durata cursurilor, nu se primeste in vacanta de vara, in clasele de inceput se primeste incepand cu semestrul II si este revizuita semestrial.
Conform Ordinului MECTS nr. 5.576/2011, privind aprobarea Criteriilor generale de acordare a burselor elevilor din învăţământul preuniversitar de stat, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART. 8.(1) Bursele de merit se acordă elevilor care se încadrează în cel puţin unul din cazurile următoare:
a)au rezultate deosebite la învăţătură: au obţinut media generală de cel puţin 8, 50 şi nota 10 la purtare în anul şcolar anterior, respectiv în primul semestru al anului şcolar, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional;
b)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale olimpiadelor şi concursurilor şcolare naţionale organizate de MECTS;
c)au obţinut locurile I, II sau III la etapele judeţene ale competiţiilor/ concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, de nivel naţional, organizate de MECTS.
(2)Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. a) se acordă începând cu semestrul al II-lea, pentru elevii aflaţi în clasele de început ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional, respectiv începând cu semestrul I, pentru elevii aflaţi în celelalte clase ale învăţământului gimnazial, liceal sau profesional.
(3)Lista elevilor care beneficiază de bursele de merit obţinute în baza prevederii alin. (1) lit. a) este revizuită semestrial, în funcţie de modificările intervenite în situaţia şcolară a elevilor.
(4)Lista olimpiadelor şi concursurilor naţionale, precum şi a competiţiilor/ concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv sau cu caracter tehnico-ştiinţific, pentru care se acordă bursele de merit menţionate la alin. (1) lit. b) sau lit. c) va fi actualizată şi va fi făcută publică de MECTS, anual, până la data de 1 octombrie.
(5)Bursele de merit obţinute în baza prevederilor alin. (1) lit. b) sau lit. c) se acordă pe perioada anului şcolar care urmează anului în care s-au obţinut rezultatele menţionate la alin. (1) lit. b) sau lit. c).
(6) În perioada de acordare a bursei, elevii pot pierde bursa dacă nota la purtare este mai mică de 10.
ART. 17. Bursele se acordă în fiecare an şcolar, pe perioada cursurilor şcolare, inclusiv pe timpul pregătirii şi susţinerii examenului de bacalaureat, examenului de certificare a calificării profesionale şi pe perioada pregătirii practice."

| Lukasssz a răspuns:

Nu stiu ce zic colegii de pe site, dar eu anul trecut am primit bursa in vacanta de vara

| Lovelife00018 a răspuns:

Din cate stiu, nu primesti bursa pentru vacanta de vara. Daca semestrul 1 are 4 luni, o sa primesti bursa in semestrul 2 timp de 4 luni. Dupa ce se termina semestrul 2 primesti si pentru acela. Cred ca depinde de fiecare primarie cum trimite banii. Am avut perioade cand primeam bursa pentru semestrul 1 in martie-aprilie in semestrul 2 in 2 transe si in noiembrie-decembrie pentru semestrul 2, tot in 2 transe. In a 12-a am primit in fiecare luna o parte din bani

| AdrianSOTL a răspuns:

Din cate stiu bursa nu se da pe perioada vacantei, in rest primesti bursa pentru lunile in care faci scoala, cel putin asa e la mine.