| BliojuBianca a întrebat:

Hei TPU
Eu am intrat anul acesta la facultatea de biologie și anul viitor as vrea sa dau la medicina. Știți cumva cum as putea sa fac cu documentele care îmi trebuie la înscriere? Eu am dat originalele la facultatea la care sunt acum și la înscrierea la facultate îmi trebuie. In același timp, nu as vrea sa îmi retrag dosarul de tot, in caz că nu reușesc la medicina. Știți cumva ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Twatwaffle a răspuns:

Cel mai probabil copii legalizate pentru unele dintre acte. În mod normal facultățile îți eliberează documentele tocmai în situațiile de genul ăsta(să poți merge să faci efectiv copiile), însă pentru o perioadă limitată...Cel mai bine e să întrebi la fața locului, explicând situația întocmai cum ai făcut-o aici. În mod normal, trebuie să-ți pregătești mai multe dosare apriori admiterilor(folosind copii legalizate pentru certificat de naștere, diplomă de bac/adeverință...), iar apoi la final să confirmi locul cu actele în original.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Soliciti facultatii sa-ti dea originalele, explicand pentru ce iti trebuie si lasi la dosar copii.

| BliojuBianca explică (pentru Ioandelasal):

Oare accepta copii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru BliojuBianca):

In asemenea situatii sigur ca ar trebui sa accepte, dar un raspuns sigur vei primi de la facultatea ta.

| Twatwaffle a răspuns (pentru BliojuBianca):

Cel mai probabil copii legalizate pentru unele dintre acte. În mod normal facultățile îți eliberează documentele tocmai în situațiile de genul ăsta(să poți merge să faci efectiv copiile), însă pentru o perioadă limitată...Cel mai bine e să întrebi la fața locului, explicând situația întocmai cum ai făcut-o aici. În mod normal, trebuie să-ți pregătești mai multe dosare apriori admiterilor(folosind copii legalizate pentru certificat de naștere, diplomă de bac/adeverință...), iar apoi la final să confirmi locul cu actele în original.