| crazypop a întrebat:

Am intrat in acest an la buget la facultate de litere, daca as vrea sa imi retrag dosarul de la facultate trebuie sa platesc vreo taxa sau anumiti bani, daca de exemplu mi l-as retrage in maxim o luna trebuie sa platesc tot anul fiindca este finantat de buget.
Va rog sa-mi explicati mai detaliat, multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic la retragere.
Problema ar fi daca vei dori sa intri, anul viitor, la alta facultate, tot pe loc bugetat, atunci va trebui sa platesti taxa de studii la actuala facultate.
Cat anume va trebui sa platesti depinde de regulamentul facultatii tale, asa ca intereseaza-te la facultatea actuala. In orice caz nu cred ca, pentru o luna, va trebui sa platesti taxa de studii pe intreg anul, poate cel mult un semestru. In mod normal ar trebui sa platesti numai pentru perioada pana la retragere.
Conform art.142 din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| crazypop explică (pentru Ioandelasal):

Deci sa inteleg ca daca vreau sa renunt la sfarsitul primului semestru sa-mi retrag dosarul nu o sa trebuiasca sa platesc nimic, citisem pe alte forumuri ca trebuie sa achit o taxa fiindca am fost tinut pe banii statului si eram in dubii

| Ioandelasal a răspuns (pentru crazypop):

Asa, este, acum nu vei plati nimic.