| Florinrim a întrebat:

Hei TPU, eu fac naveta la liceu in fiecare zi, platind o firma de transport privata, tariful firmei private fiind 370 lei /luna pe ruta noastra avem doar o firma privata neexistand una de stat care sa ofere gratuitate elevilor. Intrebarea mea este urmatoarea : Unde ar trebui sa ne adresam noi pentru a ne cere dreptul la invatamant gratuit?

3 răspunsuri:
| Catalin77945 a răspuns:

Dar nu ai autobuze care sa te duca pana acolo sau cum?

| Florinrim explică (pentru Catalin77945):

Ba da exista Autobuz doar ca traseul este detinut de o firma privata (nelucrand cu statul nu avem nici o reducere din pret) Si de asta as incerca sa iau legatura cu autoritatile pentru a ne cere dreptul la invatamant gratuit

| BabaOarba a răspuns:

Conform ultimelor reglementari legislative, autoritatile locale ar trebui sa asigure transport gratuit elevilor. La primaria de care apartii ar trebui sa te adresezi. Dar au existat cazuri in care elevii au trebuit sa castige in instanta acest drept, deoarece autoritatile locale n-au miscat nimic.

https://www.zf.ro/......t-19726197