| N07362 a întrebat:

Hei TPU, intrebarea mea este daca este posibil sa fiu scutit de la orele de religie in cursul anului, adica daca eu am trimis deja cererea, este o alta cerere pe care o pot duce la secretariat pentru a nu se mai pune nota la religie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune o cerere, semnata si de un parinte daca esti minor, prin care soliciti sa nu mai faci religie si este obligatoriu sa ti o aprobe.
Conform art.18 din Legea nr.1/2011, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.18.(1) Planurile-cadru ale învãţãmântului primar, gimnazial, liceal şi profesional includ religia ca disciplinã şcolarã, parte a trunchiului comun. Elevilor aparţinând cultelor recunoscute de stat, indiferent de numãrul lor, li se asigurã dreptul constituţional de a participa la ora de religie, conform confesiunii proprii.
(2)Înscrierea elevului pentru a frecventa orele de religie se face prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor. Schimbarea acestei opţiuni se face tot prin cerere scrisă a elevului major, respectiv a părintelui sau a tutorelui legal instituit pentru elevul minor. În cazul în care elevul nu frecventează orele de religie, situaţia şcolară se încheie fără disciplina Religie. În mod similar se procedează şi pentru elevul căruia, din motive obiective, nu i s-au asigurat condiţiile pentru frecventarea orelor la această disciplină."
Cu nota nu ai nici o sansa.

4 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

Inteleg ca religia e enervanta, uneori oribila(depinde de profesor), dar exceptand cazul in care profesorul are ceva cu tine, cred ca mai bine faci ora.Adica,un 10 asigurat(doar daca nu e genul care da teste.Noua ne da teste dar nu se uita deloc la noi toata ora, ci in telefon laughing )

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RKBlue):

NU, mai bine NU o face! Astfel se va vedea si mai sus ca si cu mizeria asta pe care au facut-o cu nota tineretul vrea in mileniul III, nu in Evul Mediu!

| RKBlue a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Crede-ma,daca unul nu face religie, nu se va schimba nimic.
Daca o suta nu fac religie, nu se va schimba nimic.
Daca toata tara asta ar ajunge impotriva orei de Religie si tot nu se va schimba nimic.
E frumos sa visezi, dar vremea a trecut.
N-eam dus naibii.
Generatiile care acum sunt pensionari au distrus tara.
Stii ca oamenii care au acum in jur de 50 de ani(aia care muncesc nu pompierii si politistii) au sanse sa nu mai primeasca pensie?
Sistemul de pensii colapseaza.Prea multi pensionari,prea putini platitori de taxe...Vom ajunge la sistemul din Sua.(nu ca ar fi ceva rau sistemul ala,e diferit)
E corect? Nu.
Au votat in continuare hoti peste hoti, inca o fac, si mereu cand exista un candidat care chiar pare ca face ceva, apar ei, pensionarii, aia de peste 50 de ani si indoctrinatii cu "pe vremea lui Ceausescu era lapte si miere" sunt mereu impotriva oricarei schimbari in bine.
O ora de religie in plus sau in minus nu ne mai salveaza.
Plus, e alegerea lui.Eu am ales s-o fac fiindca aveam nevoie si de acea nota(multumiri sistemului de educatie romanesc care nu a incercat sa ma invete ce e cu economia si viata, dar m-a invatat atatea lucruri folositoare ca radicalii de ordin 4, functiile de gradul 3, un milion de teoreme si comentarii, care chiar imi folosesc zilnic!)
Si aveam nevoie de nota pentru o medie mare!
De ce de medie mare? Fiindca aparent nu conteaza examenul(care, apropo, nu arata deloc ce stii, ci numai ce ai retinut sau memorat timp de 2 luni).
Cand in alte tari ai sanse sa ajungi pe merit intr-un loc bun, aici inca conteaza notele alea puse pe nu stiu ce compunere draguta si exercitiu facut fara gandire, examenul fara nimic important in viata si memoria buna e cea care te ajuta.Si norocul.
Nu faptul ca esti interesat de diferite lucruri,nu faptul ca esti bun la altceva, nu faptul ca tu chiar stii dar intrebarile sunt de tot rah*tul.
Ar trebui sa facem atatea, s-ar putea face atatea, dar tara asta e secatuita.
De burtosi semidezbracati vara care fac gratare intre blocuri, copii idioti care asculta manele si 5gang, babe barfitoare si mosi care umbla numai dupa marirea de 5% a pensiei, profesori fara strop de pasiune, forte de ordine care dorm tot timpul, hoti care nu sunt prinsi in 95% din cazuri,decat daca e ceva de pastrat imaginea curata...
De politicieni(aka hoti) de mincinosi, de pupatori de icoane, de analfabetii cu drept de vot, de oamenii fara pic de educatie sau cunostinte in politica care isi anuleaza voturile sau le pun la nimereala, de conspirationistii aia plecati cu pluta, de oamenii care pleaca in strainatate si se comporta mai civilizat decat islandezii, dar inapoi arunca gunoiul din masina, scuipa pe jos si injura mai ceva ca popa beat crita in ziuda de pasti.
Tara asta e secatuita si daca un cataclism sau un miracol nu ne va scapa cam de cei 14 milioane de oameni care ne tin pe loc, nu avem sanse.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RKBlue):

Toate schimbarile pleaca de la cate un nebun pe ici-colo. Oriciti timpiti am vedea in jur, important e sa ne vedem noi de ale noastre si sa ne respectam niste principii daca ne tinem de ele.